Zamknij

Geminidy 2020. Spektakularny "deszcz spadających gwiazd" w nocy

13.12.2020 21:43
Geminidy 2020
fot. EAST NEWS

W nocy z 13 na 14 grudnia 2020 r. na niebie widoczne będzie niezwykłe zjawisko - spektakularny "deszcz spadających gwiazd". Chodzi o tzw. Geminidy - największe nasilenie aktywności meteorów będzie można zaobserwować około godziny 1.50.

Geminidy są jednym z najaktywniejszych rojów meteorów na naszym niebie. Nie są jednak tak sławne jak Perseidy, ponieważ obserwować je można zazwyczaj w porze zimowej, gdy temperatura nie sprzyja przebywaniu na świeżym powietrzu. Naukowcy zachęcają jednak do oglądania tego niezwykłego zjawiska - deszczu "spadających gwiazd".

Geminidy – jak czytamy m.in. na portalu optyczne.pl – to meteory, które powstały wskutek rozpadu planetoidy Phaethon (3200). Ich szczególną aktywność w 2020 r. datuje się pomiędzy 1 a 22 grudnia. Według International Meteor Organization, zjawisko to będzie wyjątkowo spektakularne w tym roku, ponieważ Księżyc nie będzie przeszkadzać w obserwacjach. Jedyną przeszkodą mogą być chmury, zasnuwające niebo. A największy deszcz tych "spadających gwiazd" ma być widoczny w nocy z 13 na 14 grudnia. Duża aktywność roju ma utrzymywać się także w ciągu następnych kilku dni.

Zobacz także

Geminidy 2020. W nocy z 13 na 14 grudnia spektakularne zjawisko na niebie

"Prognozy IMO sugerują najwyższą aktywność tego roju w noc z 13 na 14 grudnia około godz. 01:50 CET. To jest prognoza ścisłego momentu maksimum, ale okres wysokiej aktywności powinien otworzyć się już 13 grudnia około 09:00 CET (nad Europą w dzień) i potrwać do około 07:00 CET 14 grudnia, gdy noc maksimum będzie się nad Polską kończyć" – informuje z kolei polskiastrobloger.pl.

Geminidy widoczne są na całym niebie, choć wybiegają z gwiazdozbioru Bliźniąt – pisze z kolei wprost.pl. Portal cytuje wywiad z dr hab. Arkadiuszem Olechem z Centrum Astronomicznego PAN sprzed kilku lat, który przeprowadziła Polska Agencja Prasowa. – Nie trzeba więc spoglądać w jakieś konkretne miejsce, ale raczej swobodnie wodzić wzrokiem po nieboskłonie – wyjaśnia naukowiec.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.ploptyczne.pl/wprost.pl/polskiastrobloger.pl/Twitter