Zamknij

Kapsuła Dragon będzie widoczna nad polskim niebem. ”Historyczne wydarzenie”

27.05.2020 09:44
Kapsuła Dragon
fot. AP/Associated Press/East News

Kapsuła Dragon w środę wieczorem będzie widoczna nad polskim niebem. Jak zobaczyć przelot rakiety na niebie? O szczegółach opowiada popularyzator astronomii Karol Wójcicki. To - jak zachęca - możliwość przyglądania się historycznemu wydarzeniu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Kapsuła Dragon, wyprodukowana przez amerykańską firmę SpaceX wystartuje w środę 22.33 czasu polskiego. Będzie to pierwszy lot załogowy na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) z terenu USA od prawie 10 lat. Wraz z definitywnym wycofaniem w 2011 roku ze służby amerykańskich wahadłowców, NASA została pozbawiona własnych środków transportowania astronautów i zaopatrzenia na ISS. Wymiana członków załogi stacji realizowana była wyłącznie za pomocą rosyjskich statków Sojuz.

Kapsuła Dragon nad Polską. O której oglądać? 

Kapsuła Dragon będzie widoczna przede wszystkim w południowo-zachodniej i w centralnej Polsce. Kapsułę będzie widać nad południowo-zachodnim horyzontem przez około trzy minuty między 22:54 a 22:57 - mówi w rozmowie z PAP popularyzator astronomii Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach". 

Karol Wójcicki zachęca do poświęcenia kilku minut i spojrzenia na niebo z kilku względów. Po pierwsze załogowe loty w kosmos nie są zbyt częste. Po drugie - będzie to historyczny lot, bo po raz pierwszy w kosmos wzniesie astronautów pojazd wyprodukowany przez prywatną firmę - SpaceX, a nie przez mocarstwo.

To jest coś, czego nigdy wcześniej nie było, więc będzie się na naszych oczach działa historia

- zaznacza.

Zobacz także

Kapsuła Dragon na niebie. Jak wygląda? 

Kapsuła Dragon przelatywać będzie nisko nad horyzontem, około 10 stopni. - To nie będzie bardzo wysoki przelot, dlatego jeśli chcemy się na taką obserwację wybrać, to konieczne będzie znalezienie miejsca z bardzo odsłoniętym horyzontem: jakaś wielka łąka, wzniesienie - instruuje Karol Wójcicki. W jego ocenie dojrzenie statku z terenu miasta może być problematyczne, bo zabudowania mogą przysłonić widok.

Obserwacje może niestety utrudniać aura. Według prognozy IMGW w nocy ze środy na czwartek przewidywane jest zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Możliwe są też przelotne opady deszczu, na zachodzie kraju zanikające. Miejscami na terenach podgórskich wystąpi mgła ograniczająca widzialność do 400 m.

Czego należy wypatrywać, gdy warunki atmosferyczne na to pozwolą? Jak tłumaczy Wójcicki kapsuła Dragon będzie wyglądała jak dosyć szybko przemieszczająca się gwiazda o mniej więcej zerowej jasności gwiazdowej (czyli porównywalnej z najjaśniejszymi gwiazdami na niebie). Nie będzie to zatem wydarzenie specjalnie widowiskowe - przyznaje.

Obserwatorzy z Polski będą mogli dojrzeć statek znajdujący się już na wysokości i orbicie docelowej, czyli około 400 km - na takiej, na której znajduje się również ISS. W kolejnej dobie kapsuła będzie stopniowo zbliżała się do stacji.

RadioZET.pl/PAP