Kazimierz Pułaski był kobietą? Na to wskazują najnowsze badania

Joanna Zaremba
05.04.2019 00:00
Kazimierz Pułaski był kobietą? Na to wskazują najnowsze badania
fot. Krzysztof Chojnacki/East News

Według amerykańskich badaczy z Georgia Southern University (USA) słynny, polski bohater wojenny Kazimierz Pułaski był… kobietą. Świadczą o tym m.in. jego cechy szkieletu oraz wyniki badań DNA.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Premiera dokumentu, w którym zaprezentowane zostaną wyniki badań, zostanie wyemitowana 8 kwietnia na Smithsonian Channel.

Zobacz także

Według naukowców, Kazimierz Puławski urodził się jako kobieta z przerostem męskich hormonów.

Wyniki badań DNA i cechy szkieletu wskazują na płeć żeńską

Virginia Hutton Estabrook - główna prowadząca badania z Georgia Southern University – podkreśla, że o żeńskiej płci Kazimierza Pułaskiego świadczą m.in. cechy szkieletu oraz wyniki badań DNA. Badacze zwrócili uwagę także na „kobiecy” typ miednicy i strukturę szczęki bohatera walk o polską i amerykańską niepodległość. W rezultacie szerzej zakrojonych badań miało okazać się, że osoba, która leży w trumnie Kazimierza Pułaskiego miała także przerost nadnerczy, przez co jej kobiecy organizm produkował zbyt wysoką ilość męskich hormonów. - To właściwie jedyne wyjaśnienie tej kombinacji cech, którą widzimy - powiedziała Virginia Hutton Estabrook w rozmowie z mediami.

Zobacz także

Zwłoki Kazimierza Pułaskiego zostały odkryte w 1966 roku. Naukowcy i historycy przez wiele lat spierali się o to, czy ciało wojennego bohatera spoczęło w morzu czy też w nieoznakowanym grobie w Savannah. W tym samym roku nastąpiła ekshumacja zwłok, które odnaleziono pod pomnikiem Kazimierza Pułaskiego w tym mieście. Uznano, że należą do generała. Uroczysty pogrzeb polskiego bohatera odbył się w 2005 roku.

RadioZET/o2.pl