Zamknij

Łazik dokonał niezwykłego odkrycia. "Tajemnicza chata" na niewidocznej stronie Księżyca

06.12.2021 19:22

Chiński łazik Yutu 2 zauważył na powierzchni Księżyca tajemniczy obiekt - podał serwis powiązany z Chińską Narodową Agencją Kosmiczną (CNSA). Naukowcy zapowiedzieli, że poświęcą najbliższe miesiące, aby dokładniej zbadać obiekt.

Tajemniczy obiekt na Księżycu
fot. @latestinspace/Twitter/CNSA

Yutu 2, który od stycznia 2019 r. eksploruje niewidoczną dla ludzkiego oka stronę Księżyca, w listopadzie dokonał tajemniczego odkrycia. Łazik na horyzoncie zauważył obiekt w kształcie sześcianu podczas przejażdżki przez krater Von Kármána.

O odkryciu poinformował serwis Our Space, który jest powiązany z Chińską Narodową Agencją Kosmiczną (CNSA) i regularnie publikuje pamiętnik z misji Yutu-2. Chińscy naukowcy określili obiekt jako "tajemniczą chatę". Jak podał serwis Space.com, to tylko nazwa zastępcza, a nie dokładny opis obiektu.

Chiński łazik odkrył "tajemniczą chatę" na niewidocznej stronie Księżyca

Chińscy naukowcy wyrazili duże zainteresowanie zbadaniem obiektu. Łazik kolejne 2-3 dni księżycowe (2-3 miesiące ziemskie) ma poświęcić na przyjrzenie się "tajemniczej chacie". Zdaniem Space.com obiekt to prawdopodobnie głaz, który wyłonił się po uderzeniu meteorytu (Księżyc nie ma atmosfery, więc jego powierzchnia jest bardziej narażona na uderzenie obiektów kosmicznych).

Do tej pory Yutu 2 pokonał dystans 186 km z i do krateru Von Kármána. Łazik na Księżyc dostarczyła sonda Chang’e 4.

RadioZET.pl/Space.com