Obserwuj w Google News

"Świetlista kula" pojawiła się na niebie. Meteoryt spadł w Portugalii

1 min. czytania
17.11.2020 23:41
Zareaguj Reakcja

Specjaliści z dziedzin geologii i astrofizyki oraz pasjonaci rozpoczęli we wtorek poszukiwania meteorytu, który w poniedziałek rano spadł na terenie dystryktu Evora w południowo-wschodniej Portugalii. Pojawienie się obiektu w atmosferze zarejestrowały liczne kamery.

meteoryt spadł w portugalii
fot. Observador.pt

Meteoryt spadł na terytorium Portugalii. Telewizja RTP informuje, że "świetlista kula" z dużą prędkością pojawiła się nad rejonem miasta Evora wczesnym rankiem w poniedziałek. Na nagraniach widać, jak meteoryt pędzi w kierunku ziemi, po czym rozlatuje się na kawałki krótko przed uderzeniem w nią.

We wtorek na forach internetowych oraz w mediach społecznościowych profesjonaliści oraz pasjonaci geologii i astrofizyki próbowali ustalić dokładne miejsce upadku pozostałości po meteorycie, a także umawiali się na ich poszukiwanie.

Meteoryt spadł w Portugalii. Trwają poszukiwania fragmentów

Media odnotowują, że pędzący z prędkością 227 tys. km/h obiekt widziany był w różnych częściach Półwyspu Iberyjskiego. Do wtorku potwierdzono rejestrację jego lotu nawet w odległych dystryktach północnej Portugalii, a także na południu i południowym wschodzie Hiszpanii.

Jak poinformował Jose Maria Madiedo, hiszpański astrofizyk z Wyższej Rady Badań Naukowych (CSIC), wejście w atmosferę meteorytu zaobserwowało też kilka obserwatoriów astronomicznych, m.in. w Toledo, Sewilli oraz Almerii.

SpaceX wyniosła na orbitę kolejnych astronautów. Udany start Falcon 9

Oglądaj

“Widoczny na nagraniach z kamer błysk kuli oznacza, że meteoryt eksplodował przed zetknięciem się z gruntem” - wyjaśnił Madiedo, który jako jeden z pierwszych podał w mediach społecznościowych możliwą lokalizację jego fragmentów, wskazując na okolice miasta Evora.

RadioZET.pl/ PAP