,

Nagroda Nobla z fizyki przyznana. Poznaliśmy listę laureatów

Magdalena Barszczak
06.10.2020 13:23

Nagroda Nobla 2020 z fizyki przyznana. Laureatami zostali: Roger Penrose, Reinhard Genzel i Andrea Ghe - ogłosił we wtorek w Sztokholmie Komitet Noblowski. Ich odkrycia dotyczą czarnych dziur, tj. obszaru czasoprzestrzeni, którego nic - nawet światło - nie może opuścić ze względu na wpływ potężnej grawitacji. 

Nagroda Nobla z fizyki
fot. PAP/EPA/Fredrik Sandberg / POOL

Nagroda Nobla z fizyki w 2020 roku przypadła trzem laureatom. Roger Penrose, Reinhard Genzel i Andrea Ghe zostali docenieni za odkrycia dotyczące czarnych dziur, uważanych za jedno najbardziej tajemniczych zjawisk we Wszechświecie. Są to tj. obszary czasoprzestrzeni, których ze względu na bardzo silną grawitację nie jest w stanie opuścić żaden obiekt, nawet światło.

Zobacz także

Nagroda Nobla 2020 z fizyki przyznana

Roger Penrose wykazał, że powstawanie czarnych dziur wynika z ogólnej teorii względności Albert Einsteina. Dokonał tego dzięki opracowanemu przez siebie modelowi matematycznemu.

Reinhard Genzel i Andrea Ghez z kolei odkryli "supermasywny gęsty obiekt w centrum naszej galaktyki", czyli supermasywną czarną dziurę w sercu Drogi Mlecznej, która wpływa na orbity gwiazd.

Laureaci podzielą się nagrodą w wysokości 10 mln koron szwedzkich (950 tys. euro, czyli 4,29 miliona złotych).

W poniedziałek poznaliśmy laureatów Nagrody Nobla z dziedzinie medycyny. Laureatami zostali Harvey J. Alter, Michael Houghton i Charles M. Rice "za odkrycie wirusa powodującego zapalenie wątroby typu C (HCV)". 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP