Zamknij

Pełnia Księżyca. Wcześniej zaobserwowano całkowite zaćmienie Księżyca

26.05.2021 20:20
Superpełnia i całkowite zaćmienie Księżyca 25 maja
fot. Piotr Matusewicz/East News

W środę wieczorem, 26 maja, będziemy mogli zobaczyć Księżyc w ostatniej w tym roku superpełni. Wcześniej, przed południem czasu polskiego, doszło do całkowitego zaćmienia Księżyca. 

Pełnia Księżyca maj 2021. Niecodzienne zjawisko na niebie wynika z tego, że nasz jedyny satelita znajdzie się w punkcie położonym najbliżej Ziemi (w ramach swojej orbity). Widoczny z naszej planety będzie wydawał się nieco większy i jaśniejszy niż zazwyczaj.

Na maj przypada tzw. superpełnia. Będzie ostatnią w tym roku, nazywana jest też jako Pełnia Kwiatowego Księżyca. Mówi się też o Księżycu Kukurydzy czy Mlecznym Księżycu. 

Pełnia Księżyca maj 2021. Wcześniej z Ziemi mogliśmy obserwować całkowite zaćmienie

Superpełnię poprzedziło całkowite zaćmienie Księżyca, które rozpoczęło się ok. 10.47 czasu wschodnioeuropejskiego. Niestety, nie było ono widoczne z Polski ani regionu. 

Do całkowitego zaćmienia Księżyca doszło po raz pierwszy od dwóch lat. Zjawisko trwało przez ok. pięć godzin. Przynajmniej częściowo było widoczne dla mieszkańców Australii, Nowej Zelandii, Oceanii, Azji Południowo-Wschodniej oraz zachodnich regionach Ameryki Północnej i Południowej.

Do zaćmienia Księżyca dochodzi, gdy Ziemia znajduje się pomiędzy Słońcem a Księżycem, a jej cień przysłania naszego naturalnego satelitę. 

RadioZET.pl

C