Tej nocy spójrz w niebo. Przed nami wyjątkowe zjawisko

13.09.2019 18:55
Pełnia księżyca wrzesień
fot. AA/ABACA/EAST NEWS

To będzie wyjątkowa noc. Z 13 na 14 września na nocnym niebie Księżyc pojawi się w wyjątkowej odsłonie. Przed nami Pełnia Żniwiarzy.

Pełnia Żniwiarzy to pełnia najbliższa równonocy jesiennej. Ta przypada 23 września. Zjawisko będzie wyjątkowe, bo Księżyc znajdzie wówczas w większej odległości od Ziemi, przy czym wzejdzie równocześnie z zachodem Słońca. Inaczej mówiąc, Srebrny Glob będzie wydawał się mniejszy niż zazwyczaj, ale za to będzie o wiele mocniej świecić.

>> Jak pełnia księżyca wpływa na nasz organizm?

Pełnia ta jest szczególna, bo wypada w piątek trzynastego, a to zdarza się niezwykle rzadko. Poprzednie takie zjawisko miało miejsce w 2000 roku, a kolejne nastąpi dopiero w 2049 roku. Warto tu jednak podkreślić, że w Polsce pełnia nastąpi w rzeczywistości dopiero nad ranem, czyli już 14 września.

>> Spadające gwiazdy. Kiedy je oglądać i czy spełniają marzenia? [WIDEO]

Skąd właściwie wzięła się nazwa „Pełnia Żniwiarzy”? Wywodzi się jeszcze z kultury starożytnych Egipcjan. Wrześniowa pełnia była oznaką nadchodzącej pory deszczowej, a wyjątkowo jasne światło Księżyca umożliwiało żniwiarzom zbieranie plonów po zmierzchu. Stad też inne nazwy tego wrześniowego zjawiska – czasem mówi się o nim Pełnia Księżyca Plonów czy Kukurydziany Księżyc.

Zobacz także

RadioZET.pl