Wiemy, o czym rozmawiają pingwiny. "Komunikacja podobna do ludzkiej"

05.02.2020 22:21
pingwiny
fot. Shutterstock

Analiza 590 nagrań z ogrodów zoologicznych pozwoliła naukowcom z Uniwersytetu Turyńskiego ustalić, że komunikacja pingwinów przylądkowych jest bardzo podobna do ludzkiej mowy. Naukowcy podkreślają, że wnioski z ich badań mają przełomowy charakter.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Naukowcom z Uniwersytetu Turyńskiego udało się ustalić, że dźwięki wydawane przez badane przez nich pingwiny przylądkowe, to głównie jednosylabowe, pojedyncze wyrażenia, bardzo przypominające ludzką mowę.

Zobacz także

Po raz pierwszy naukowcy zauważyli dwa prawa językowe, które należą do ludzkiej mowy - znane jako prawo zwięzłości Zipfa i prawo Menzeratha-Altmanna, zgodnie z którym w wyrażeniach wielosylabowych, mamy do czynienia z krótki sylabami, jak np. ma-te-ma-ty-ka.

To przełom w badaniach - przekonują naukowcy. – Prawdopodobnie możemy teraz znaleźć wiele innych gatunków, które przestrzegają tego prawa, ponieważ jest to najpewniej ogólna zasada, a nie tylko coś związanego konkretnie z ludzkim językiem – tłumaczy dr Livio Favaro.

Zobacz także

- Wyniki te dowodzą, że zwierzęta mają tendencję do przekazywania informacji w najbardziej efektywny sposób - mówi z kolei prof. Stuart Semple z Uniwersytetu w Roehampton.

Pingwiny przylądkowe nie mówią w ten sam sposób, co ludzie, ponieważ nie znają składni ani semantyki, ale wiedzą, jak skutecznie się wyrażać, komunikując się z innymi osobami.

O czym rozmawiają pingwiny?

Ustalenie sposobu komunikowania się pingwinów przylądkowych to jednak nie jedyne wnioski z badań naukowców z Uniwersytetu Turyńskiego. Udało im się także dowieść, o czym "rozmawiają" ze sobą badane ptaki.

Zobacz także

Wokalizacje grupy pingwinów nazwano "elastycznymi pieśniami pokazowymi". To wezwania, które komunikują innym informację o płci i sygnalizują, że dane terytorium jest już zajęte.

RadioZET.pl/ Euronews.com/ The Guardian/ Wprost.pl