Naukowcy stworzyli robota, który "odczuwa" ból

24.02.2020 11:06
Robot czujący ból
fot. The Telegraph

Naukowcy z japońskiego uniwersytetu w Osace stworzyli hiperrealistycznego robota, przypominającego dziecko. Wyposażony jest w czujniki, które pozwalają mu reagować na dotyk. Android może uśmiechać się, krzywić lub wyrażać ból.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Robot Affetto wyglądem przypomina kilkuletniego chłopca. Pokryty jest syntetyczną skórą, wyposażoną w czujniki, które pozwalają mu odczuwać dotyk.

Autonomiczny robot popełnił samobójstwo - utopił się w fontannie

"Inżynierowie i specjaliści materiałoznawstwa stworzyli nowe sensory dotykowe i zainstalowali je w ciele robota. Affetto ma realistycznie wyglądającą twarz i szkielet pokryty sztuczną skórą" – powiedział dziennikarzom z The Mirror, szef zespołu naukowców Minoru Asada.

Android jest w stanie odróżnić delikatny dotyk od bolesnego uścisku i odpowiednio na nie zareagować - np. uśmiechając się lub krzywiąc.

Dzięki temu, że potrafimy precyzyjnie kontrolować ruchy twarzy robota, mogliśmy zaprogramować mu bardzo dopracowaną mimikę, taką np. jak marszczenie brwi.

– mówią naukowcy.

Zdaniem badaczy, robot pokazując ludziom emocje i unikając bólu w przyszłości pomoże ludziom w budowaniu głębszych relacji z androidami. "Roboty społeczne już od dawna są programowane tak, żeby reagować empatycznie na widok bólu. Odzwierciedlają w ten sposób ludzkie reakcje" – dodał Minoru Asada.

Robot zamiast dentysty? Chińska rewolucja w stomatologii

Po raz pierwszy robot Affetto został zaprezentowany w 2011 r., ale dopiero teraz udało się go wyposażyć w skórę, pozwalającą mu reagować na dotyk.

RadioZET.pl/PAP/Telegraph