Zamknij

Rozprzestrzenia się śmiercionośny grzyb. Nie wolno go nawet dotknąć

03.10.2019 14:11

Badacze alarmują, że odnotowano liczne przypadki rozprzestrzeniania się śmiertelnie niebezpiecznego grzyba o nazwie poison fire coral. Jego zjedzenie może spowodować zmniejszenie mózgu i nieodwracalne uszkodzenie organów.

poison fire coral
fot. National.ae

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Poison fire coral nigdy dotąd nie występował w Australii, a to właśnie tam odnotowano ostatnio jego obecność. Poza Japonią i Koreą Południową występował także w Chinach, Tajlandii i Papui-Nowej Gwinei. Badacze podkreślają, że to jeden z najbardziej śmiercionośnych grzybów na świecie.

Zobacz także

Jak może skończyć się zjedzenie takiego śmiertelnie niebezpiecznego grzyba? Może to spowodować zmniejszenie mózgu i nieodwracalne uszkodzenie organów. W Japonii i Korei Południowej kilka osób zmarło po tym, jak wypiło wywar z tego grzyba, myląc go z innym.

Jak podaje BBC, grzyba nie można także dotykać. „Spośród setek toksycznych grzybów, które są znane badaczom, wyłącznie toksyny tego jednego mogą być absorbowane przez skórę” – przekonuje dr Matt Barrett z James Cook University.

Zobacz także

Badacze zwracają uwagę, że zarodniki grzyba mógł rozsiać po świecie wiatr. Niewykluczone, że w Australii rośnie już od dawna.

RadioZET.pl/ BBC