Zamknij

Wielka Wyspa Piaszczysta zniszczona przez pożary lasów

30.11.2020 23:56
pożar wielkie wyspy piaszczyste
fot. Twitter: QLD Fes

Australijscy strażacy walczyli w poniedziałek z ogromnymi pożarami, które zniszczyły już ok. 40 proc. lasów na Wielkiej Wyspie Piaszczystej (Wyspa Fraser) przy wschodnim wybrzeżu Australii.

Australia. Sytuacja na Wielkiej Wyspie Piaszczystej, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO, może się pogorszyć wraz z nową falą upałów.

Minęło ponad sześć tygodni od wybuchu pożarów na największej piaszczystej wyspie na świecie, o długości 122 km, ale oddzielonej od kontynentalnej Australii cieśniną o szerokości zaledwie 1 km.

Wielka Wyspa Piaszczysta zniszczona przez pożary lasów

Oczekuje się, że w poniedziałek słupek rtęci wzrośnie do 34 stopni Celsjusza, co budzi obawy, że pożary się nasilą - odnotowuje agencja AFP. "Roślinność na wyspie jest wyjątkowo sucha i dlatego jest bardzo łatwopalna" - powiedział AFP miejscowy urzędnik James Haig.

Zobacz także

Dla strażaków pogoda nie jest jedynym wyzwaniem. Ich pracę komplikuje trudność dostępu do niektórych pożarów na północy wyspy.

Służby parków w stanie Queensland przekazały, że pożary pochłonęły już 74 tys. hektarów, czyli 42 proc. powierzchni wyspy. Żaden dom nie jest zagrożony.

Haig powiedział, że 12 samolotów gaśniczych wysłano w teren; część z nich miała za zadanie ochronę miejsc Aborygenów. "Naprawdę potrzebujemy deszczu, ale w najbliższym czasie możemy go nie zobaczyć" - zauważył.

RadioZET.pl/ PAP