Obserwuj w Google News

Monstrum ważące milion ton zbliża się do Florydy. Jest widoczne z kosmosu

1 min. czytania
16.03.2023 22:38
Zareaguj Reakcja

Wielki Atlantycki Pas Gronorostów sięgający w tym roku 8,8 tys. km długości i ważący milion ton zbliża się do Florydy i Meksyku. Nigdy dotąd nie był tak wielki - donosi czwartkowy "The Guardian".

gronorosty
fot. JOE RAEDLE /Getty AFP /East News

Gronorosty są naturalną częścią ekosystemu, ale od 2011 roku rozprzestrzeniają się w rekordowym tempie. Dokładna przyczyna nie jest na razie znana. Pas jest obecnie szerszy niż kontynentalny obszar USA. Można go obserwować nawet z kosmosu.

Monstrualna kępa gronorostów zmierza w kierunku Florydy

Gronorosty nie wytwarzają toksyn, ale ich ogromna ilość może np. zablokować rury odpływowe elektrowni czy zakładów odsalania. Może też zniechęcić turystów. Kiedy gronorosty rozkładają się na brzegu, uwalniają woń podobną do zgniłych jaj.

Redakcja poleca

Dr Brian Lapointe z Uniwersytetu Florida Atlantic powiedział w wywiadzie dla stacji CNN, że gigantyczny pas stwarza ogromny problem dla turystyki w regionie Karaibów, gdzie na plażach mogą tworzyć się wały gronorostów o głębokości przekraczającej półtora metra.

- W ubiegłym sezonie na Barbadosie władze lokalne wywoziły dziennie 1600 wywrotek gronorostów - podał Lapointe.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/ PAP/ The Guardian