Obserwuj w Google News

Rakieta Falcon 9 wystartowała. Amerykanie i Rosjanin lecą razem na ISS

2 min. czytania
02.03.2023 07:11
Zareaguj Reakcja

Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wystartowała z Kennedy Space Center NASA w Cape Canaveral na Florydzie. Na jej pokładzie znaleźli się astronauci z USA, Rosji i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Starty rakiety
fot. John Raoux/Associated Press/East News

W skład załogi wchodzą astronauci NASA – dowódca misji Stephen Browen i pilot Warren Hoburg, astronauta ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich Sultan Al Neyadi oraz rosyjski kosmonauta Andriej Fediajew. Podróż na stację kosmiczną powinna trwać około 25 godzin.

Misja Crew 6 będzie szóstą misją załogową NASA na ISS, od kiedy w maju 2020 roku  SpaceX zaczął wysyłać amerykańskich astronautów na orbitę.

Redakcja poleca

Rakieta Falcon 9 poleciała na ISS

Misja SpaceX Dragon Crew-6 rozpoczęła się w czwartek o godzinie 6:34 czasu polskiego z kompleksu startowego 39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego na Florydzie. Agencja AFP przypomniała, że start rakiety został wstrzymany w poniedziałek na kilka minut przed startem z powodu zatkania filtra, który dostarcza płyn zapłonowy do uruchamiania silników rakietowych.

Kapsuła załogowa Dragon, nazywana Endeavour, ma zadokować do ISS w piątek o godzinie 6:17 czasu polskiego po 24-godzinnej podróży. Stephen Bowen i Warren Hoburg z USA, Andriej Fediajew z Rosji i Sultan Al Neyadi  z ZEA mają spędzić sześć miesięcy na orbicie okołoziemskiej.

41-letni Neyadi będzie czwartym astronautą z kraju arabskiego i drugim ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, który wyruszył w kosmos. Z kolei Fediajew jest drugim Rosjaninem, który poleciał na ISS na pokładzie statku od SpaceX.

AFP przypomniała, że astronauci z NASA regularnie latają na stację rosyjskim statkiem Sojuz. Przestrzeń kosmiczna pozostaje rzadkim miejscem współpracy Moskwy i Waszyngtonu, odkąd Rosja rozpoczęła pełnoskalową inwazję na Ukrainę. 

Bowen, weteran trzech misji kosmicznych, powiedział przed startem, że polityka rzadko pojawia się w kosmosie. - Wszyscy jesteśmy profesjonalistami. Skupiamy się na misji. Zawsze mieliśmy świetne relacje z kosmonautami, gdy tylko dotarliśmy na orbitę - tłumaczył.

Członkowie misji SpaceX Dragon Crew-6 przeprowadzą na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dziesiątki eksperymentów, w tym badanie spalania materiałów w warunkach mikrograwitacji oraz badanie funkcji serca, mózgu i chrząstek. 

RadioZET.pl/AFP/PAP