Obserwuj w Google News

Starlinki nad Polską 12-14 września. Na niebie znów zobaczymy kosmiczny pociąg

1 min. czytania
12.09.2023 20:01
Zareaguj Reakcja

Wyniesione na orbitę okołoziemską satelity Starlink mogą być znów widoczne na niebie nad Polską. Najlepiej widać je będzie 12 września o godz. 20:53, ale będą też widoczne 13 i 14 września. O której godzinie będziemy mogli oglądać ciągnący się na niebie sznur satelitów Elona Muska?

Starlinki
fot. Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scappix/AFP/East News (zdjęcie poglądowe)

Starlinki nad Polską mogą być widoczne we wtorek 12 września - a także przed kolejne dwa dni, czyli 13 i 14 września - po zmroku. Warunkiem do zobaczenia tzw. kosmicznego pociągu satelitów będzie bezchmurne niebo.

Starlinki 12 września. O której godzinie przelot nad Polską?

Serwis "Nocne Niebo" informuje, że kolejny przelot Starlinków (misja G7-2), czyli satelitów firmy SpaceX, rozpoczął się we wtorek o godz. 8:57 czasu miejscowego w Vanderberg w amerykańskim stanie Kalifornia. Rakieta Falcon 9 wyniosła na orbitę  21 sztuk satelitów Starlink V2 mini.

Portal podaje, że jest to ta sama generacja satelitów Starlink, którą oglądaliśmy pod koniec sierpnia. Sznur satelitów firmy należącej do słynnego Elona Muska mogliśmy także oglądać w dniach 19-21 sierpnia 2022 roku. 

Oglądaj

Jak pisze "Nocne Niebo", Starlinki pojawią się na zachodnim niebie i przelecą w kierunku zenitu. "Najdłuższe przeloty będą możliwe do obserwacji w centralnej i zachodniej Polsce" - czytamy. Najlepiej widoczne będą 12 września o godz. 20:53, 13 września o godz. 20:59 oraz 14 września o 21:04.

Mieszkańcy wschodniej Polski również będą mogli je dojrzeć, ale będą one tam nieco słabiej widoczne. Bardzo wyraźnie będą się za to prezentować w Europie Zachodniej.