Zamknij

"Okręty podwodne na ulicach", szpitale ewakuowane. Krajobraz po burzy w Poznaniu

Magdalena Kulej
22.06.2021 16:26
zalane miasto
fot. Karolina Adamska/East News

Burza nad Poznaniem doprowadziła do zawalenia się dachu szkolnej hali sportowej, kompletnie zalane są piwnice, samochody dosłownie pływają po ulicach. Do podtopień doszło również w poznańskich szpitalach. We wtorek po południu przeprowadzono tam ewakuację pacjentów. W sieci pojawiają się dramatyczne zdjęcia ukazujące skalę zniszczeń. "Potop, normalnie potop" - komentują internauci.

Pogoda zrobiła się dynamiczna. Burze z ulewami i gradem przechodzą we wtorek nad kolejnymi województwami. Po poniedziałkowych burzach i ulewach na Dolnym Śląsku, z wyładowaniami mierzą się mieszkańcy Wielkopolski i Kujaw. Synoptycy ostrzegają: to jeszcze nie koniec. 

Burza nad Poznaniem

Wtorkowe burze dały się we znaki szczególnie mieszkańcom stolicy Wielkopolski i w jej okolicach. "Poznań sparaliżowany, zalania w bardzo wielu miejscach!", "samochód zalany po dach", "wody po kolana", "ściana deszczu", "ludzie dosłownie pływają" - piszą w sieci mieszkańcy Wielkopolski, publikując zdjęcia.

Do bardzo groźnego zdarzenia podczas nawałnicy doszło na terenie jednej ze szkół, gdzie zawalił się dach hali sportowej. Na miejscu trwa akcja służb. Wiadomo już, że nikt nie został poszkodowany.

Jak dowiedziała się reporterka Radia ZET Danka Woźnicka, w pięciu poznańskich szpitalach doszło do podtopień. Zagrożony jest sprzęt. Po południu strażacy przeprowadzili ewakuację pacjentów. Tylko do godziny 16 wielkopolska straż pożarna interweniowała już ponad pół tysiąca razy. 

Burza w Toruniu

Gwałtowne burze przeszły też nad Toruniem. Około południa przez Kujawy przeszła nawałnica, która przyniosła ze sobą ulewne deszcze. Studzienki kanalizacyjne nie nadążały. Tam też ulice zmieniły się w rwące rzeki, co doprowadziło do paraliżu komunikacyjnego. 

Zalany został też podziemny parking w galerii Atrium Copernicus przy ul. Żółkiewskiego.

Gdzie jest burza i ulewa dzisiaj?

Gwałtownym burzom będą towarzyszyć ulewy do 50 litrów na metr kwadratowy. To jest ponad połowa miesięcznej normy opadu dla czerwca - mówi Radiu ZET Grzegorz Walijewski z IMGW. Taka pogoda utrzyma się do piątku.

We wtorek strefa burz będzie stopniowo przesuwać się bardziej na wschód. Przypomnijmy, że tego dnia IMGW objęło znaczną część Polski alertami pierwszego, a nawet drugiego stopnia. Ostrzeżenia przed burzami z gradem obowiązują w województwach:

  • kujawsko-pomorskim
  • wielkopolskim
  • łódzkim
  • mazowieckim (z wyjątkiem wschodnich powiatów)
  • śląskim
  • małopolskim
  • świętokrzyskim
  • podkarpackim

RadioZET.pl

C