Zamknij

Burze, deszcz, grad, a do tego upał. Tak zacznie się kolejny tydzień lipca

20.07.2020 06:48
Burze
fot. Shutterstock

Gwałtowne opady deszczu, a nawet gradu, burze i do tego mocno przygrzewające przy rozchmurzeniu słońce – tak zapowiada się pogoda na początek kolejnego tygodnia lipca. Najmocniej odczuwalne burze pojawią się wieczorem.

Pogoda w minionych dniach nie rozpieszczała szczególnie – burze i opady deszczu przeplatały się z wysoką temperaturą. Podobnie będzie w poniedziałek. Tydzień rozpocznie się w Polsce z zachmurzeniem zmiennym. 

Na południu i południowym wschodzie kraju możemy spodziewać się burz z przelotnym deszczem, do 30 litrów wody na metr kwadratowy. W trakcie dnia IMGW przewiduje wydawanie alertów w związku z burzami i gradem, o sprawie będziemy informowali na bieżąco.

Burze i grad na południu, wschodzie i centrum

Polska jest w obszarze podwyższonego ciśnienia, ale z zachodu do centrum stopniowo przemieszcza się płytka zatoka niżowa z chłodnym frontem atmosferycznym i poprzedzającymi go liniami zbieżności. Za frontem, wieczorem napłynie chłodniejsze, bardziej suche i stabilne powietrze. Na Podkarpaciu, w Lubelskiem, ale i w centrum kraju może spaść grad.

Zobacz także

Termometry pokażą maksymalnie od 23 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej do 29 st. C w Małopolsce. Cieplejszym regionem będzie dziś wschód Polski. 

IMGW: Nie można wykluczyć trąby powietrznej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewiduje burze na terenie całego kraju, ale z mniejszą siłą.

Po południu możliwe jest największe nasilenie zjawisk przed frontem i porywy wiatru mogą sięgać 100 km/h, a grad 2-4 cm. Nie można wykluczyć rozwoju trąby powietrznej. Burze będą występować już od godzin porannych, ale najsilniejsze będą popołudniu i wieczorem

- przekazał IMGW.

RadioZET.pl/TVN Meteo/IMGW