Zamknij

Burzowo-gradowe alerty IMGW. Zagrożenia w 10 województwach

17.07.2020 18:50
IMGW alert
fot. Shutterstock

To będzie wieczór pod znakiem burz z deszczem dla południa Polski i burz z gradem dla województw wschodnich i północnych. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dziś po południu alerty 1. Stopnia. Zagrożenia obowiązują na terenie dziesięciu województw.

IMGW wydał w piątek po południu ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym deszczem z burzami dla czterech województw na południu kraju. Alerty przed burzami i deszczem obowiązują w woj. podkarpackim, świętokrzyskim, małopolskim i śląskim.

Według prognoz Instytutu może spaść do 35 mm, a przy intensywnych ulewach nawet 45 mm wody. Alerty dla południowych województw kraju obowiązują do sobotniego poranka.

IMGW: Burze z gradem na wschodzie i północy 

Dla części województw w Polsce wschodniej i północnej wydano z kolei ostrzeżenia przed burzami z gradem. Żywioł może postraszyć na wschodnich połaciach woj. lubelskiego i mazowieckiego, na południu podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i pomorskiego oraz w części kujawsko-pomorskiego.

IMGW
fot. screen Pogodynka.pl

Na wspomnianych obszarach IMGW przewiduje opady deszczu (do 30 mm), a miejscami z gradem. Alerty z burzami i gradem obowiązują do godz. 21 (województwa północne) i godz. 23 (na wschodzie).

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

RadioZET.pl/PAP