Zamknij

IMGW ostrzega przed oblodzeniem. Alerty dla siedmiu województw

24.01.2021 14:15
Oblodzenie
fot. Shutterstock

Oblodzenie może w niedzielę zagrażać na drogach. Szczególnie powinni na to zjawisko uważać kierowcy w siedmiu województwach. Ponadto wezbrały stany wody w niektórych zbiornikach w kraju - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

IMGW wydało ostrzeżenia - kierowcy powinni uważać w niedzielę na drogach, szczególnie nocą. Oblodzenie, według prognoz Instytuty, pojawi się w województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim i lubelskim.

Nawierzchnia jezdni i chodników będzie zamarzała po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem lub mokrego śniegu. Temperatura minimalna będzie się wahała od -2 st. C. do 0 st. C., temperatura minimalna gruntu wyniesie około -3 st. C. Takie warunki na drogach mogą potrwać do poniedziałku ok. 9 rano.

Ponadto w niedzielę wieczorem woda w Bugu wzbierze powyżej ostrzegawczego poziomu. Sytuacja potrwa do poniedziałku wieczorem. Wysoki stan wód jest również od rana w Zalewie Wiślanym od Elbląga. Utrzyma się on do wtorku rano.

W najbliższe dni należy się spodziewać zimnej pogody. Poniedziałek będzie chmurny, przejaśnienia mogą wystąpić jedynie na zachodzie. Zdaniem synoptyków z IMGW, mogą pojawić się opady śniegu i deszczu ze śniegiem. "Pokrywa śnieżna od Podkarpacia po Podlasie i wschód Warmii i Mazur oraz w Beskidach może wzrosnąć o około 15 cm, w Bieszczadach zaś nawet o 20 cm" - wskazali. 

RadioZET.pl/PAP/IMGW