Zamknij

Burze, śnieg, trąby powietrzne i podtopienia. Pogoda znów szykuje ochłodzenie

03.05.2021 17:54
Pogoda
fot. Andrzej Zbraniecki/East News

Podtopienia, przekroczone stany alarmowe, burze, śnieg, a nawet niszczycielska trąba powietrzna - taka była pogoda w ostatnich dniach. W kolejnych nie będzie o wiele lepiej. Synoptycy już ostrzegają.

Pogoda w majówkę dała się Polakom we znaki i w znacznej części kraju nie sprzyjała wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Niż Daniel, który rozszalał się nad Polską, przyniósł bardzo dynamiczną aurę. Nie tylko w górach, bo np. również na Warmii i Mazurach - spadł śnieg, a tam, gdzie nie zrobiło się biało, uderzyły intensywne ulewy.

"Na zachodzie w wielu miejscach sumy opadów były tak wysokie, że pojawiły się lokalne podtopienia, w Sudetach zanotowano nawet przekroczenie stanów alarmowych na kilku rzekach" - relacjonowali w sieci Polscy Łowcy Burz. "W tym samym czasie nad wschodnią część naszego kraju zostało zaciągnięte powietrze o temperaturze nawet 18 stopni Celsjusza. W tej masie rozwinęły się burze, z których jedna wygenerowała trąbę powietrzną w miejscowości Tereszpol-Zygmunty (w województwie lubelskim - red.)" - pisali.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) przekazało, że w niedzielę odnotowano ponad 1,3 tys. interwencji w związku z przechodzącymi nad Polską burzami i silnym wiatrem. Do jednego z poważniejszych zdarzeń doszło w miejscowości Różnowo w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie na samochód przewróciło się drzewo, jedna osoba została ranna.

Pogoda nadal będzie niebezpieczna

Pogoda po majówce nie będzie o wiele lepsza. Jeszcze przez kilka dni w Polsce groźne mogą być burze i wichury. Już w niedzielę wiatr rozpędzał się miejscami do 100 kilometrów na godzinę i niestety w prognozach nie widać znacznej poprawy - w Polskę uderzą kolejne wichury. We wtorek wietrznie będzie początkowo na zachodzie kraju, strefa silnego wiatru będzie jednak stopniowo przemieszczać się na wchód i po południu 4 maja wiać będzie już w całym kraju. W środę niebezpiecznie może być na północy - synoptycy apelują o ostrożność, wiatr może przewracać drzewa.

Co więcej, dni zapowiadają się bardzo deszczowo. W połowie tygodnia prognozowane jest ochłodzenie. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia zobaczymy wówczas 10 stopni. Poprawy pogody można spodziewać się dopiero w weekend. Wtedy miejscami może zrobić się wręcz gorąco. Zobacz:  Pogoda. W kolejny weekend nawet 26 stopni.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Pogoda długoterminowa

RadioZET.pl/Polscy Łowcy Burz/IMGW/FaniPogody.pl/RCB