Zamknij

Synoptycy wydają ostrzeżenia pogodowe. Dziś groźne nie tylko burze

11.06.2020 09:00

Pogoda w czwartek, w Boże Ciało, będzie dynamiczna i może być niebezpieczna. W ciągu najbliższych godzin trzeba spodziewać się burz, którym będą towarzyszyć opady deszczu i gradu, a także bardzo porywisty wiatr. Niewykluczone, że pojawią się trąby powietrzne. IMGW wydał ostrzeżenia.

Trąba powietrzna
fot. shutterstock.com

Pogoda w Boże Ciało będzie obfitować w gwałtowne zjawiska. Burze będą przechodzić już od wczesnego popołudnia m.in. nad południowym wschodem kraju. Podczas wyładowań zagrożeniem będą jednak przede wszystkim intensywne opady (20-30 mm, lokalnie do 40 mm), które miejscami mogą prowadzić do podtopień.

Przed burzami z gradem ostrzega w czwartek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, wydając ostrzeżenia pierwszego stopnia. Alertem objęte są województwa śląskie, małopolskie, świętokrzyskie, podkarpackie i lubelskie.

Niebezpieczny będzie też wiatr, który może rozpędzać się w porywach do 80 kilometrów na godzinę. Synoptycy ostrzegają, bo istnieje ryzyko tworzenia się trąb powietrznych.

Na termometrach w czwartek od 17-21 stopni Celsjusza na Pomorzu i na Podhalu, przez 23 kreski na zachodzie do nawet 28 na wschodzie kraju.

Zobacz także

RadioZET.pl/IMGW