Zamknij

Zderzenie skrajnych mas powietrza. Potężna różnica temperatur, burze i wichury

11.05.2020 06:57
Pogoda w poniedziałek 11 maja. Diametralna zmiana. Gdzie jest burza? Radar burzowy online
fot. Kuba Jurkowski/REPORTER

Pogoda szykuje nam w poniedziałek niespodzianki. Nowy tydzień rozpoczniemy gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi. Po kilku ciepłych dniach przyjdzie nagłe i silne ochłodzenie. Do wtorku obejmie już cały kraj. Będą burze, deszcz, grad i bardzo silny wiatr.

Poniedziałek przyniesie diametralną zmianę pogody. Ciepło, którym cieszyliśmy się w weekend, zostanie wkrótce wyparte przez arktyczne powietrze z północy. Te dwie zupełnie różne masy powietrza zderzą się nad Polską w poniedziałek. Jeszcze dziś w połowie kraju temperatura mocno spadnie. We wtorek chłód obejmie już całą Polskę.

W poniedziałek ochłodzi się na północy kraju, ale na południu i wschodzie temperatura będzie jeszcze niemal letnia – miejscami może dochodzić do 26 stopni, a w Małopolsce nawet do 29 stopni. W tym samym czasie na Pomorzu termometry będą wskazywać zaledwie 10-12 kresek.

day_v2_2020-05-11d

Gdzie jest burza?

W poniedziałek nad Polską będzie przemieszczać się bardzo aktywny deszczowo-burzowy front. Burze pojawią się w znacznej części kraju, a będą im towarzyszyć intensywne opady deszczu i gradu. Burze są spodziewane w pasie od Suwalszczyzny, przez centrum po Dolny Śląsk.

Dodatkowo powieje wiatr, który w czasie burz może rozpędzać się do nawet 90 kilometrów na godzinę.

Zobacz także

IMGW planuje alerty

W poniedziałek w województwie podkarpackim i w powiecie gorlickim w Małopolsce obowiązują żółte alerty przed silnym wiatrem. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej planuje wydać dziś jednak znacznie więcej ostrzeżeń. Zgodnie z prognozą zagrożeń chodzi o alerty przed intensywnymi opadami deszczu, burzami z gradem, opadami śniegu, oblodzeniami i silnym wiatrem, a także przymrozkami.

Zobacz także

RadioZET.pl/IMGW