Zamknij

Pogoda: Intensywne opady śniegu i oblodzenie. Wydano alerty

19.01.2020 15:26
Śnieg
fot. Shutterstock

Śnieg w Polsce. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w niedzielę ostrzeżenie pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu i oblodzeniem w części trzech województw. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Intensywne opady śniegu przewidywane są w województwie małopolskim, w powiatach: wadowickim i suskim oraz w województwie śląskim, w powiatach: żywieckim, cieszyńskim, bielskim oraz w Bielsku-Białej.

Oblodzenia przewidywane są w województwie dolnośląskim, w powiatach: zgorzeleckim, lubańskim, lwóweckim, jeleniogórskim, kamiennogórskim, wałbrzyskim, kłodzkim oraz w Jeleniej Górze i Wałbrzychu.

Pierwszy - najniższy stopień ostrzeżenia oznacza, że IMGW przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

IMGW zaleca w związku z tym ostrożność i śledzenie komunikatów o pogodzie.

fot
fot. Mapa opadów śniegu w Polsce/ventusky.com

Rekordowo wysokie ciśnienie w Polsce

Od niedzieli prognozowany jest szybki wzrost ciśnienia atmosferycznego, a jego najwyższe wartości będą w poniedziałek. Według modeli prognostycznych może osiągnąć 1050 hPa - podał w sobotę IMGW, zaznaczając, że tak duże ciśnienie zdarza się w Polsce rzadko.

Zobacz także

Rekordowo wysokie ciśnienie może przyczyniać się do pogorszenia sprawności psychofizycznej. U wielu osób, zwłaszcza podatnych na bodźce meteorologiczne, może wystąpić ogólne osłabienie, pogorszenie samopoczucia, zmęczenie i zdenerwowanie. U meteoropatów dolegliwości bólowe mogą ulec nasileniu.

RadioZET.pl/IMGW/PAP