Zamknij

Pogoda. Upały i tropikalne noce w Polsce. Ostrzeżenia IMGW dla 7 województw

06.08.2020 14:38
Mapa Polski
fot. ventusky.com

Upał nadciąga do Polski. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w czwartek ostrzeżenia II stopnia dla siedmiu województw. W wielu regionach kraju temperatura ma przekroczyć 30 stopni Celsjusza. Wyraźnie ocieplą się także noce.

Ostrzeżenie IMGW przed upałami obowiązuje w 7 województwach. Temperatura w Wielkopolsce, na Mazowszu, w Łódzkiem, Lubelskiem, na Dolnym Śląsku, w Opolskiem i Lubuskiem ma przekroczyć 30 stopni Celsjusza. W tych regionach wystąpią również tropikalne noce - temperatura nie spadnie poniżej 20 stopni.

Według najnowszej prognozy pogody, upał utrzymać się będzie przez co najmniej kilka dni, miejscami nawet przez tydzień.

Upały w Polsce. Jak się chronić? 

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, aby w czasie upałów pić dużo niegazowanej wody, nosić nakrycie głowy, lekką i przewiewną odzież, ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu i stosować kremy z filtrem UV. Sugeruje, aby nie wychodzić z domu bez potrzeby, a w ciągu dnia zamknąć i zasłonić okna.

RCB podkreśla, że przy wysokich temperaturach nie powinno się pić alkoholu, który odwadnia organizm. Nie wolno ponadto pozostawiać dzieci i zwierząt w samochodach. Zalecane jest także unikanie wysiłku fizycznego.

Zobacz także

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/IMGW/PAP