Oceń
Niebezpieczna pogoda zadomowiła się w Polsce. Czwartek to kolejny dzień z opadami, przede wszystkim deszczu ze śniegiem, w górach obfitego śniegu, a na Pomorzu deszczu. IMGW ostrzega też przed wichurami i zawiejami śnieżnymi.
Ostrzeżenia IMGW przed wichurami i śnieżycami
Jak powiedział synoptyk Michał Kowalczuk, w czwartek temperatura maksymalna wyniesie od 1 stopnia Celsjusza na Suwalszczyźnie, ok. 2-3 stopni w centrum, do ok. 4-5 stopni Celsjusza na zachodzie. Noc z czwartku na piątek będzie chłodna. Termometry wskażą od minus 5 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie, ok. minus 2 stopni w centrum, do ok. 0 na zachodzie Polski.
Według Centralnego Biura Prognoz IMGW wiatr powinien stopniowo słabnąć, tylko nad morzem oraz w górach pozostanie dość silny i tam możliwe są porywy do 80 km/h. Ostrzeżenia pierwszego stopnia zostały wydane dla województw:
- dolnośląskiego;
- opolskiego;
- śląskiego.
Jednocześnie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty pierwszego stopnia przed śnieżycami. Intensywnie padać będzie w województwach:
- śląskim, w powiatach: żywieckim, Bielsko-Biała, bielskim i cieszyńskim;
- małopolskim, w powiatach: suskim, nowotarskim, tatrzańskim, limanowskim, Nowy Sącz i nowosądeckim.
Do godziny 19 w czwartek ważne są również ostrzeżenia przed zawiejami i zamieciami śnieżnymi. Alarmy pogodowe obowiązują w województwach:
- małopolskim, w powiatach: tatrzańskim, suskim, limanowskim, nowosądeckim, Nowy Sącz, nowotarskim;
- śląskim, w powiatach: żywieckim, Bielsko-Biała, cieszyńskim.
Ostrzeżenia pierwszego stopnia są wydawane, gdy przewiduje się wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne i zagrażać życiu. IMGW zaleca ostrożność i apeluje o śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Zagrożenie lawinowe
W Tatrach i Karkonoszach obowiązuje w czwartek trzeci - w pięciostopniowej, rosnącej skali - stopień zagrożenia lawinowego. Dla górnych partii Bieszczad wydano pierwszy stopień zagrożenia.
Ratownicy TOPR odradzają wszelkich wyjść powyżej górnej granicy lasu, w tym nawet wycieczek do Morskiego Oka oraz Doliny Pięciu Stawów Polskich. Ratownicy Karkonoskiej Grupy GOPR poinformowali, że warunki turystyczne na szlakach są bardzo trudne i zalecają używanie raczków oraz kijków.
RadioZET.pl/IMGW/PAP
Oceń artykuł