Abp Juliusz Paetz nie żyje. Był oskarżany o molestowanie księży

Magdalena Kulej
15.11.2019 11:10
abp Juliusz Paetz
fot. STANISLAW KOWALCZUK/East News

Arcybiskup Juliusz Paetz nie żyje – tę informację potwierdziła Archidiecezja Poznańska. Duchowny zmarł w piątek w wieku 84 lat.

Arcybiskup Juliusz Paetz był metropolitą poznańskim w latach 1996-2002. Zrezygnował ze stanowiska po głośnych oskarżeniach o molestowanie kleryków w poznańskim seminarium duchownym. On sam nie przyznał się do zarzutów. 

Watykan zakazał mu natomiast udzielania święceń i bierzmowania, a także przewodniczenia kościelnym uroczystościom. Mimo to często pojawiał się na ważnych kościelnych uroczystościach. 

ZOBACZ: Abp Juliusz Paetz, oskarżony o molestowanie kleryków, koncelebrował mszę. Mimo zakazu Watykanu

Gdy sprawa molestowana kleryków wyszła na jaw, ówczesny biskup, a obecnie metropolita krakowski, Marek Jędraszewski wystosował specjalne oświadczenie w obronie abp. Paetza i zbierał podpisy wśród księży dziekanów, którzy mieli uznać, że zarzuty względem Paetza są „oszczerstwami i atakami na Kościół”. 

Abp Juliusz Paetz nie żyje. W Poznaniu odbędzie się prywatny pogrzeb

Pogrzeb abp. Juliusza Paetza odbędzie się w katedrze poznańskiej. Jak podała kuria, ceremonia będzie miała charakter „ściśle prywatny”. „Miejsce pochówku, jak również forma pogrzebu, zgodne z normami Kodeksu Prawa Kanonicznego, zostały ustalone w wyniku konsultacji ze Stolicą Apostolską i Nuncjaturą Apostolską w Polsce oraz Rodziną Zmarłego” – poinformowano na stronie internetowej kurii.

RadioZET.pl