Zamknij

Coraz mniej wróbli w Polsce. Ornitolog wyjaśnia, gdzie tkwi przyczyna

Redakcja
10.04.2018 17:43
Wróbel
fot. East News

Wróbel to ptak, który w naszej części świata towarzyszy człowiekowi niemal od zawsze. Okazuje się, że w ostatnich latach populacja tych ptaków znacznie się zmniejszyła. Ornitolog, dr hab. Tomasz Janiszewski wyjaśnił, dlaczego tak się dzieje.

Zagłosuj

Zauważyłeś/-aś mniejszą liczbę wróbli w swojej okolicy, niż w przeszłości?

Liczba głosów:

Mieszkańcy polskich miast (nie tylko dużych) obserwują od jakiegoś czasu spadek liczebności wróbli, których przed laty było bardzo dużo. – Spadek liczebności wróbla spowodowany jest kilkoma czynnikami. Jednym z nich jest brak miejsc do gniazdowania. Zadziwiający może być fakt, że problem ten nie dotyczy tylko dużych miast. Zamykając otwory wentylacyjne i uszczelniając wszelkie otwory w budynkach, pozbawiamy wróble – a także inne chronione gatunki, takie jak jerzyk czy pustułka – miejsc, w których ptaki te mogły zakładać swoje gniazda – mówi dr hab. Tomasz Janiszewski, ornitolog z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ.

Maleje populacja wróbli

Drugim powodem, dla którego coraz trudniej spotkać wróbla na polskich osiedlach jest zubożenie bazy pokarmowej. – Coraz mniej owadów, spadek ilości pokarmu roślinnego, zanik transportu konnego, chemizacja środowiska, koszenie trawników, to tylko niektóre składowe prowadzące do zanikania naszego ćwierkającego towarzysza – wyjaśnia naukowiec.

Wróble w Polsce

Negatywnie działa również powszechna wycinka miejskich krzewów. – W wielu miastach zapanowała moda na idealnie przystrzyżone, duże powierzchnie trawników. Przy okazji likwiduje się gęste krzewy, w miejsce których sadzi się rośliny miniaturowe. Jest to oczywiście wygodne z punktu widzenia ekonomii, ponieważ o taką zieleń łatwiej można dbać i nie wymaga to dużych kosztów. Natomiast wraz z wycinką starych, wysokich żywopłotów wróble tracą bezpieczne azyle. Żywopłoty stanowią bowiem dla nich miejsce schronienia, odpoczynku a także bezpiecznego noclegu – mówi specjalista cytowany przez biuro prasowe UŁ.

Zobacz także

RadioZET.pl/ biuroprasowe-uni-lodz.prowly.com/strz