Zamknij

GUS: Gwałtownie rośnie liczba miejsc pracy w Polsce

Redakcja
12.06.2017 18:07

Główny Urząd Statystyczny wyliczył, że w lawinowym tempie rośnie w Polsce liczba wolnych miejsc pracy. Pod koniec I kwartału 2017 r. było ich 119,5 tys., czyli o 41,5 tys. więcej niż kwartał wcześniej. Wynika z tego, że firmom w Polsce coraz trudniej jest znaleźć odpowiednio wykwalifikowanych pracowników.

GUS: Gwałtownie rośnie liczba miejsc pracy w Polsce
fot. Pexels.com

- Liczba wykazanych wolnych miejsc pracy na koniec I kwartału 2017 roku wyniosła 119,5 tys. Wolne miejsca pracy koncentrowały się głównie w sektorze prywatnym (90,8 proc.) oraz w jednostkach o liczbie pracujących powyżej 49 osób (39,9 proc.) i do 9 osób (39,5 proc.) - czytamy w komunikacie GUS-u.

 

Nierówności w poszczególnych województwach

Gwałtowny wzrost liczby miejsc pracy nie dotyczy jednak całego kraju. Pod tym względem są wciąż duże nierówności. Pod koniec I kwartału br. najwięcej ofert pracy było w woj. mazowieckim (21,8 proc.) i wielkopolskim (11,2 proc.). Najmniej oferowało woj. podlaskie (1 proc.), warmińsko-mazurskie (1,9 proc.) oraz lubuskie (2,3 proc.). Rosnąca w tym tempie liczba wolnych miejsc pracy ma prawo dziwić, ponieważ stopa zarejestrowanego bezrobocia wyniosła na koniec marca br. 8,1% wobec 8,5% miesiąc wcześniej.

Problemy polskich firm

Problemy na rynku pracy w Polsce pojawiają się mimo spadającego bezrobocia. – Dane GUS potwierdzają rosnące problemy pracodawców na rynku pracy. Mówi się o tym, że polski rynek pracy zasilają Ukraińcy, ale oni głównie uzupełniają miejsca, gdzie wymagania są relatywnie niskie. Pracownicy z Ukrainy nie stanowią odpowiedzi na bardziej wyrafinowane zapotrzebowanie. Dlatego Ukraińcy nie mogą być w całości traktowani jako rozwiązanie problemu narastającej dysproporcji między tym, kto na rynku pracy jest poszukiwany, a kto jest dostępny – wyjaśniała w rozmowie z PAP, ekonomistka PKO BP Marta Petka-Zagajewska.

Zobacz, w których zawodach zarobki w Polsce rosną najszybciej:

Zobacz także

RadioZET.pl/Forsal.pl/GUS/PAP/strz