Zmiany w Karcie Dużej Rodziny. Komu będzie przysługiwać?

Redakcja
04.05.2017 19:48
Zmiany w Karcie Dużej Rodziny. Komu będzie przysługiwać?
fot. Pixabay

Rząd Beaty Szydło planuje wprowadzić kolejne udogodnienia dla wielodzietnych rodzin. Resort Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiedział, że lista osób uprawnionych do posiadania Karty Dużej Rodziny zostanie powiększona. Kto skorzysta na zmianach?

Zagłosuj

Czy korzystasz z programu Karta Dużej Rodziny?

Liczba głosów:

Zgodnie z aktualnymi przepisami, Karta Dużej Rodziny przysługuje rodzicom, którzy w momencie składania wniosku o jej wyrobienie, wychowują troje lub więcej uczących się dzieci do 18 lub do 25 roku życia.

Jeżeli rodzina nie może spełnić ustawowych wymagań, Karta nie zostanie wydana żadnemu z jej członków. Zdaniem ministerstwa, dotychczasowe rozwiązanie jest niesprawiedliwe.

- Są rodzice, którzy wychowali na przykład dziesięcioro dzieci, które są już dorosłe i samodzielne nie mogą, zgodnie z obecnymi regulacjami, ubiegać się o Kartę. Dlatego trzeba umożliwić korzystanie z Karty także rodzicom, którzy kiedykolwiek wychowali troje lub więcej dzieci, docenić ich trud - podkreśla minister Bartosz Marczuk.

Karta Dużej Rodziny

Karta Dużej Rodziny to system zniżek i dodatkowych uprawnień dla rodzin 3+. Jej posiadacze mają możliwość tańszego korzystania z ofert instytucji kultury, ośrodków rekreacyjnych czy księgarni na terenie całego kraju. Posiadanie Karty ułatwia więc dużym rodzinom dostęp do rekreacji oraz obniża koszty codziennego życia.

Aby otrzymać Kartę Dużej Rodziny, należy złożyć wniosek w gminie odpowiadającej miejscu zamieszkania. Podanie, w imieniu rodziny, może złożyć każdy pełnoletni jej członek.

RadioZET.pl/onet.pl/DG