''Wizyta w Moskwie przerosła Kopacz (...) o wszystkim decydowali Rosjanie''. Kulisy identyfikacji w Smoleńsku

Redakcja
02.06.2017 08:58
''Wizyta w Moskwie przerosła Kopacz (...) o wszystkim decydowali Rosjanie''. Kulisy identyfikacji w Smoleńsku
fot. PAP/EPA

- Polscy patomorfologowie z początku nie byli dopuszczeni do identyfikacji ciał ofiar katastrofy smoleńskiej - mówi w wywiadzie dla piątkowego "Super Expressu" dr Dymitr Książek, uczestnik identyfikacji ofiar katastrofy. - Rosjanie o wszystkim decydowali - dodał.

- Dopiero później poszły jakieś układy, że mogą być przy ciałach, ale to Rosjanie rządzili przy zwłokach - powiedział. - Byli prokuratorzy z Polski, ale sądzę, że to Rosjanie o wszystkim decydowali - dodał. - Nasi tylko oglądali ubrania, widzieli zwłoki. I to wszystko - powiedział Książek.

Dr Dymitr Książek był jednym z pięciu polskich specjalistów obecnych przy identyfikacji ciał ofiar katastrofy smoleńskiej. Oprócz niego w Moskwie był także dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, drugi doktor oraz dwóch pielęgniarzy.

Zobacz także

- W Moskwie panował ogromny chaos i bałagan. Nie było kontroli ze strony polskich przedstawicieli, a najwyższą reprezentantką władz była niestety minister zdrowia Ewa Kopacz - dodał doktor. Jego zdaniem przy identyfikacji ciał ofiar zamiast niej powinien być obecny ówczesny premier Donald Tusk. - Osoby, które wtedy rządziły, czyli Tusk i Kopacz, powinny ponieść konsekwencje - uważa lekarz.

Książek powiedział, że Ewa Kopacz "pomagała rodzinom i podpisywała protokoły z identyfikacji ciał", ale "nie dało się odczuć", by koordynowała prace rozpoznawania ciał. Zdaniem Książka wizyta w Moskwie "chyba złamała, przerosła" Kopacz. - Ona nie była tam tylko ministrem zdrowia pocieszającym rodziny. Ona reprezentowała polski rząd - powiedział.

Jego zdaniem ekshumacje ciał są przeprowadzane po zbyt długim czasie. - To o siedem lat za późno - dodaje.

Zobacz także

Zastępca prokuratora generalnego Marek Pasionek poinformował w czwartek, że podczas dotychczasowych ekshumacji ciał ofiar katastrofy smoleńskiej stwierdzono dwa przypadki zamiany ciał, w 9 przypadkach znaleziono części ciał innych osób; w trumnie prezydenta Lecha Kaczyńskiego ujawniono fragmenty ciał dwóch innych osób.

RadioZET.pl/PAP/DG