Zamknij

Afera VAT: będzie zawiadomienie do prokuratury na byłych ministrów

Redakcja
28.11.2018 14:18
Afera VAT: będzie zawiadomienie do prokuratury na byłych ministrów
fot. PAP

Komisja śledcza ds. VAT zawiadomi prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez byłego ministra finansów Jacka Rostowskiego i byłego szefa gabinetu premiera Sławomira Nowaka - zapowiedział w środę przewodniczący komisji Marcin Horała (PiS).

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak poinformował poseł Horała, chodzi o „cztery możliwe przestępstwa, popełnione przede wszystkim przez pana Jacka Rostowskiego i jedno z nich, być może przez pana Sławomira Nowaka".

Jak tłumaczył dalej przewodniczący komisji śledczej ds. VAT:

- Pierwsze z nich to przekroczenie uprawnień przez pana ministra (Rostowskiego), który doprowadził do tego, że osoba nieuprawniona, czyli doradca społeczny, jednocześnie zatrudniony w jednej z firm audytorskich, w sposób faktyczny współkierował procesem współtworzenia legislacji w resorcie finansów, a żadne ustawy o działach administracji, ani żadne inne akty prawne nie przewidują takiej możliwości i takiego trybu, więc jest podejrzenie, że doszło tu do przestępstwa przekroczenia uprawnień.  Drugie możliwe przestępstwo - mówił Horała - dotyczy ujawnienia niejawnych informacji, objętych tajemnicą służbową, skarbową osobie pozostającej w stosunku pracy z grupą firm audytorskich, prywatnych firm.

Zaznaczył, że osoba ta miała dostęp do wewnętrznych informacji z resortu finansów.

Zobacz także

Według Horały trzecie przestępstwo dotyczy "doprowadzenia do dużej straty dla mienia publicznego, Skarbu Państwa, wielkich, można powiedzieć ogromnych rozmiarów".

- Mówimy tu potencjalnie o dziesiątkach mld zł straconych poprzez doprowadzenie do rozszczelnienia systemu podatkowego (...) w sposób budzący podejrzenia, że miało to charakter przestępczy, przede wszystkim zniesienie sankcji podatkowej 30%, związanej z tym, że ktoś zaniżył swoje zobowiązanie lub zawyżył (kwotę) zwrotu podatkowego. Przez te zmiany próba oszustwa podatkowego nie wiązała się z ryzykiem żadnej dodatkowej sankcji - powiedział.

Czwarte przestępstwo, do którego mogło dojść to – jak mówił przewodniczący komisji śledczej ds. VAT -"niedopełnienie obowiązków ws. przywrócenia tej sankcji". Według Horały posłowie zostali wprowadzeni przez resort finansów w błąd w kwestii tego, że proponowane przepisy, które to zakładały, są niezgodne z prawem unijnym.

RadioZET.pl/PAP/JŚ