Zamknij

Kornel Morawiecki nie żyje. Ojciec premiera zmarł na raka trzustki

30.09.2019 12:51
Kornel Morawiecki
fot. W.Strozyk/Reporter/East News

Kornel Morawiecki nie żyje. Ojciec premiera Mateusza Morawieckiego i przewodniczący „Solidarności Walczącej” zmarł w warszawskim szpitalu MSWiA. Miał 78 lat. Przyczyna śmierci to rak trzustki.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Nie żyje Kornel Morawiecki. Informację o śmierci ojca premiera Mateusza Morawieckiego oraz założyciela i przewodniczącego „Solidarności Walczącej” przekazało Radio Wrocław, powołując się na rodzinę zmarłego. Marszałek senior miał 78 lat.

Kornel Morawiecki nie żyje. Rak trzustki i choroba

Kornel Morawiecki od miesięcy zmagał się z rakiem trzustki. W piątek, 27 września poinformowano, że ojciec premiera trafił do szpitala, a jego stan lekarze oceniali jako ciężki.

Nie żyje Kornel Morawiecki. Kim był ojciec premiera?

Kornel Morawiecki urodził się w 1941 roku w Warszawie. Z wykształcenia był fizykiem. Zasłynął przede wszystkim jako założyciel i przewodniczący „Solidarności Walczącej”, organizacji, której głównym hasłem było odzyskanie niepodległości.

Ojciec premiera Mateusza Morawieckiego w 1968 roku po raz pierwszy wystąpił przeciwko władzom PRL, uczestnicząc w wydarzeniach marcowych. W końcu lat 70. związał się z opozycją demokratyczną we Wrocławiu, był redaktorem drugoobiegowego „Biuletynu Dolnośląskiego”. Po 1980 roku był działaczem „Solidarności” we Wrocławiu, a po wybuchu stanu wojennego się ukrywał. Kornel Morawiecki w 1982 roku po rozłamie w podziemnej „Solidarności” stanął na czele „Solidarności Walczącej”, która stała się najbardziej radykalną i bardzo mocno zakonspirowaną organizacją w latach 80, wydającą w podziemiu około 100 tytułów gazet i czasopism, realizującą audycje radiowe i organizującą demonstracje.

Kornel Morawiecki był przez lata 80. jednym z najbardziej poszukiwanych przez SB działaczem podziemia. Jako lider SW krytykował rozmowy Okrągłego Stołu, wzywał też do bojkotu kontraktowych wyborów 4 czerwca 1989. Jego ugrupowanie domagało się wtedy całkowicie wolnych wyborów.

Po 1990 roku stanął na czele Partii Wolności, krytycznie nastawionej do rzeczywistości III RP, m.in. do braku rozliczeń z komunizmem czy braku lustracji.

Kornel Morawiecki. Wybory parlamentarne 2015 i 2019

Kornel Morawiecki w 2010 roku startował w wyborach prezydenckich, a w 2015 roku został posłem, kandydując z list Kukiz'15. Był marszałkiem seniorem na pierwszym posiedzeniu Sejmu VIII kadencji. W 2016 roku odszedł z Kukiz'15 i założył ugrupowanie Wolni i Solidarni.

Ojciec Mateusza Morawieckiego w wyborach 13 października 2019 był kandydatem PiS w wyborach do Senatu w województwie podlaskim.

CZYTAJ TAKŻE: Objawy raka trzustki: od bólu brzucha do cukrzycy

RadioZET.pl