Zamknij

Ostrzeżenia przed lawinami. III i IV stopień zagrożenia w Tatrach, Bieszczadach i Karkonoszach

Redakcja
06.01.2019 10:44
Tatry
fot. A. Marciniak/East News

W górach cały czas przybywa śniegu - obowiązują wysokie stopnie zagrożenia lawinowego - w Tatrach czwarty, w Karkonoszach, Beskidach i Bieszczadach trzeci. Stopnie te ostrzegają przed tym, że lawiny mogą schodzić samorzutnie, a wycieczki powyżej schronisk są stanowczo odradzane.

W Tatrach dzisiaj spodziewane są zamiecie śnieżne, ratownicy TOPR-u apelują o rezygnacje z wycieczek w góry, z powodu zagrożenia lawinowego zamknięte zostało schronisko na Hali Kondratowej. Odcięte od świata są tez schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, nad Morskim Okiem i w Dolinie Roztoki. Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego zaprzestały pobierania opłat na wszystkich punktach wejściowych w Tatry i zalecają rezygnację z wędrówek.

Trudne warunki panują też w Bieszczadach, szlaki są zasypane a widoczność jest ograniczona nawet do kilku metrów. Spodziewane są kolejne opady. 

- Zagrożenie lawinowe dotyczy m.in. masywów połonin Caryńskiej i Wetlińskiej, Tarnicy, Małej i Wielkiej Rawki oraz Szerokiego Wierchu - powiedział w niedzielę ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Paweł Szopa. W bieszczadzkich dolinach leży średnio 60 cm. Wieje słaby lub umiarkowany wiatr. Termometry, m.in. w Cisnej i Ustrzykach Górnych, pokazywały sześć stopni mrozu.

Zobacz także

W Karkonoszach za to jest ślisko, pada śnieg ale i deszcz ze śniegiem. - Warunki turystyczne w Karkonoszach są bardzo trudne, apelujemy do wychodzących w góry o rozwagę. Trzeba też być wyposażonym w odpowiedni sprzęt - powiedział w niedzielę PAP dyżurny ratownik Grupy Karkonoskiej GOPR.

RadioZET.pl/PAP/GW/MP