PiS szykuje nowy podatek od 1 stycznia. Zapłaci go prawie 2 mln Polaków

Redakcja
09.11.2017 12:07
PiS szykuje nowy podatek od 1 stycznia. Zapłaci go prawie 2 mln Polaków
fot. Pixabay

Wielu osobom zapadły w pamięć słowa wicepremiera Morawieckiego, mówiącego, że "małe i średnie przedsiębiorstwa są dla polskiego rządu oczkiem w głowie". Tymczasem przedsiębiorców czeka kolejny bolesny cios, bowiem już od nowego roku wprowadzona zostanie akcyza na płyny do elektronicznych papierosów. Straci na tym aż 2 mln Polaków.

Zagłosuj

Więcej pieniędzy powinno znaleźć się...

Liczba głosów:

Wprowadzając od nowego roku akcyzę na „e-liquidy”, rząd sięgnie do kieszeni użytkowników, którzy na nowy podatek wydadzą około 500 złotych rocznie. Cena jednego płynu może wzrosnąć nawet dwukrotnie. Wszystko to za sprawą wprowadzenia akcyzy w wysokości 5 zł za opakowanie płynu o objętości 10 ml.

Nowy podatek

Na przykładach innych państw widać, że branża źle znosi tego typu podwyżki, zwłaszcza, że duża część przedsiębiorstw produkujących akcesoria do e-papierosów, to małe firmy, dla których będzie to przysłowiowy cios w plecy. – Jako branża obserwujemy jak zareagowały inne rynki, na których zdecydowano się wprowadzić akcyzę na płyny do e-papierosów. Zauważalna jest korelacja pomiędzy wprowadzaniem tego podatku a zmniejszeniem legalnej sprzedaży, a tym samym obniżania się realnych wpływów do budżetów krajów. Czy doświadczenia Włoch, Portugalii, Słowenii czy Rumunii nie powinny być cenną lekcją i wskazówką jak należy podejść do tego tematu? – zauważa Piotr Zieliński z firmy OKPL.

Ucierpi cała branża

Jak zawsze w przypadku tego typu działań rządu, zyska Skarb Państwa, a stracą obywatele. – Na nowej legislacji stracą przede wszystkim konsumenci: raz, że zapłacą więcej za produkt, z którego korzystają, a dwa, że w szarej strefie pojawią się wyroby, których jakość i bezpieczeństwo użytkowania będzie wątpliwe – twierdzi Justyna Lipowicz z LIPRO e-Liquid Production. Co więcej, akcyza ma zostać wprowadzona także na e-liquidy, które nie zwierają nikotyny.

Branża e-papierosów ma nadzieję, że Ministerstwo Finansów wycofa się jeszcze ze swoich zapędów i przedsiębiorcy nie będą musieli zamykać swoich interesów.

Zobacz także

RadioZET.pl/Stowarzyszenie Obrony Praw Przedsiębiorców/strz