Zamknij

Andrzej Duda zaskakuje ws. związków partnerskich: rozważyłbym podpisanie ustawy

03.02.2020 10:55
Andrzej Duda
fot. Zbyszek Kaczmarek/Reporter

Wszystko zależy od tego, jakie rozwiązania zawierałaby taka ustawa. Gdyby chodziło o status osoby najbliższej ułatwiający takie sprawy, jak wzajemne wspieranie się, troskę, dowiadywanie się o stan zdrowia, to jako prezydent podpisanie takiej ustawy poważnie bym rozważył - przyznał w rozmowie z "Wprost" Andrzej Duda. Prezydent wypowiedział się także na temat "stref wolnych od LGBT". 

Andrzej Duda w wywiadzie opublikowanym w najnowszym wydaniu tygodnika "Wprost" został zapytany, co zrobiłby, gdyby na jego biurko trafiła ustawa dotycząca związków partnerskich. Jego odpowiedź - zwłaszcza w kontekście deklaracji sprzed lat - zaskakuje.

Andrzej Duda o związkach partnerskich

- Wszystko zależy od tego, jakie rozwiązania zawierałaby taka ustawa. Gdyby chodziło o status osoby najbliższej ułatwiający takie sprawy, jak wzajemne wspieranie się, troskę, dowiadywanie się o stan zdrowia, to jako prezydent podpisanie takiej ustawy poważnie bym rozważył. Zwłaszcza, że taka ustawa dotyczyłaby wszystkich żyjących w związkach nieformalnych - stwierdził prezydent.

Zobacz także

Prezydent przekonywał również w rozmowie z tygodnikiem, że nie jest wrogiem środowisk LGBT oraz, że nie ma problemu w kontaktach z osobami o orientacji innej niż heteroseksualna. 

Zapewniam, że w Pałacu Prezydenckim jestem często odwiedzany przez osoby, które mają inną orientację seksualną niż moja. Nie stanowi to dla mnie najmniejszego problemu, nie wpływa w żaden sposób na mój stosunek do kogokolwiek

Andrzej Duda

Przytoczył również historię ze swojego życia – Kiedyś znajoma w luźnej rozmowie powiedziała o moich sąsiadach: „patrz, jacy sympatyczni faceci, widać, że fajna z nich para”.

Zgodnie z prawdą odpowiedziałem: „Wiesz, w ogóle nie zwróciłem na to uwagi. Dla mnie to po prostu mili ludzie, jestem przekonany, że gdyby coś mi się stało, to by mi pomogli. Zresztą, jakby oni mnie o coś poprosili, z przyjemnością też bym ich wysłuchał

Andrzej Duda

Duda wypowiedział się także na temat uchwał dot. tzw. stref wolnych od LGBT, które wprowadzono już w części gmin w Polsce. Prezydent, choć podkreślił, że sam takich uchwał by nie poparł i nie wprowadził, to nie dostrzegł w działaniach samorządowców przykładu łamania praw człowieka. 

Zobacz także

– Twórcy tych uchwał podkreślają, że nie są one podejmowane przeciwko ludziom, ale są skierowane przeciwko konkretnej ideologii. Nie mamy tu do czynienia z łamaniem praw człowieka - powiedział. 

RadioZET.pl/wprost.pl/PAP

C