Zamknij

Wniosek o wotum nieufności dla Ziobry i Kamińskiego. Jest decyzja Sejmu

15.07.2020 22:40
Wniosek o wotum nieufności dla Ziobry i Kamińskiego. Jest decyzja Sejmu
fot. PAP/Marcin Obara

Jest decyzja Sejmu ws. wotum nieufności dla ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry i ministra spraw wewnętrznych i administracji, Mariusza Kamińskiego. Wnioski opozycji zostały odrzucone.

Za przyjęciem wniosku o wotum nieufności dla ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego głosowało 216 posłów, 233 było przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu.

Poselski wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec Mariusz Kamińskiego został złożony przez posłów Koalicji Obywatelskiej w czerwcu. Posłowie we wniosku napisali, że jest on wyrazem sprzeciwu wobec działań i zaniechań Mariusza Kamińskiego w koordynowanym przez niego dziale administracji rządowej.

Zaangażowanie służb podległych ministrowi Mariuszowi Kamińskiemu w brutalne zwalczanie protestów obywateli oraz legalnej przeciwstawiającej się łamaniu zasad demokratycznego państwa prawa opozycji, stanowi główną aktywność ministra mającego być gwarantem bezpieczeństwa polskich obywateli

- wskazali posłowie we wniosku o wrażenie wotum nieufności.

Zobacz także

Wotum nieufności dla Ziobry. Jest decyzja Sejmu

Za przyjęciem wniosku o wotum nieufności dla ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry głosowało 217 posłów, 232 było przeciw, a dwie osoby wstrzymały się od głosu. Na wtorkowym posiedzeniu sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka zaopiniowała wniosek negatywnie.

Zobacz także

Jak podkreślali posłowie KO, wniosek jest "wyrazem sprzeciwu wobec działań podejmowanych przez Zbigniewa Ziobro, których celem jest upolitycznienie i podporządkowanie władzy wykonawczej wymiaru sprawiedliwości w Polsce".

Zdaniem posłów, działania te prowadzą do "obniżenia rangi Polski poza granicami kraju". Według wnioskodawców Polska postrzegana jest coraz częściej "jako państwo niepraworządne, niedemokratyczne, naruszające podstawowe zasady i normy, stawiane w jednym rzędzie obok państw autorytarnych takich jak Rosja czy Białoruś".

Zobacz także

Jako jeden z przykładów niewydolności prokuratury posłowie KO wskazali zakup przez Ministerstwo Zdrowia maseczek ze sfałszowanymi certyfikatami jakości.

Nie wiadomo, co prokuratura zrobiła, aby ustalić winnych zaniedbań po stronie Ministerstwa Zdrowia - czy przesłuchano świadków, zabezpieczono dokumentację, zażądano opinii biegłych lub przeprowadzono inne czynności zmierzające do zabezpieczenia dowodów w opisywanej sprawie

- napisano we wniosku.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

 

RadioZET.pl/PAP