Zamknij

Urodziny Radia Maryja. Odczytano list Kaczyńskiego. "Dziękujemy Panu Bogu"

07.12.2019 20:07
Urodziny Radia Maryja
fot. PAP

Kilka tysięcy osób, w tym mnóstwo ważnych polityków PiS i członków rządu, uczestniczyło w uroczystościach 28, urodzin Radia Maryja. Na tę okoliczność odczytano również listy prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego oraz prezydenta Andrzeja Dudy. 

W hali widowisko-sportowej przy ul. Bema zgromadziło się kilka tysięcy pielgrzymów z całego kraju i z zagranicy. - Otrzymujemy informacje, że w tej hali na żadnym wydarzeniu nie było jeszcze tylu osób. To piękne – mówił założyciel Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk. Dziękował za obecność przedstawicielom władz państwowych i zwracał uwagę na trud słuchaczy, którzy w wielu przypadkach musieli pokonać setki, a nawet tysiące kilometrów, żeby dotrzeć do Torunia.

Punktem kulminacyjnym obchodów 28. rocznicy powstania Radia Maryja była uroczysta msza święta, której przewodniczył metropolita częstochowski abp. Wacław Depo. Uczestniczyli w niej, m.in. wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, b. szef MON Antoni Macierewicz, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, a także kilkudziesięciu parlamentarzystów i przedstawiciele władz lokalnych.

List Jarosława Kaczyńskiego

List od prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego odczytał podczas uroczystych obchodów 28. rocznicy powstania rozgłośni szef MON Mariusz Błaszczak. "Dziękujemy Panu Bogu za wielki boży dar, jakim jest Radio Maryja oraz pozostałe przedsięwzięcia podejmowane pod auspicjami czcigodnego ojca dyrektora Tadeusza Rydzyka. Radio, telewizja, gazeta codzienna, wyższa uczelnia, fundacje i wspólnoty - już siłą rzeczy krótka i uogólniona lista budzi podziw i uznanie" - napisał prezes PiS.

Kaczyński zwrócił się w liście do słuchaczy Radia Maryja i podziękował za okazane PiS i obozowi Zjednoczonej Prawicy wsparcie w wyborach parlamentarnych. "Dzięki głosom Państwa mamy większość bezwzględną w Sejmie i możemy kontynuować polską politykę niepodległościową, politykę wzmacniania naszej politycznej, gospodarczej, kulturowej i duchowej suwerenności. Politykę podtrzymywania wszystkiego, co składa się na fundament naszej chrześcijańskiej cywilizacji" - napisał Kaczyński.

List Andrzeja Dudy

List od prezydenta Andrzeja Dudy odczytał minister w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski. "W całej Polsce jest tylko jedno takie radio. Rozgłośnia, której sama nazwa – czyli imię jej Najświętszej Patronki – wzbudza głęboki szacunek i żywe uczucia" – podkreślił prezydent. Dodał, że Radio Maryja jest rodziną, która łączy się w modlitwie we wzajemnych intencjach i w intencji ojczyzny, a także pomaga potrzebującym.

Zobacz także

"Radia Maryja współtworzy demokratyczny pluralizm opinii. Korzystając z wolności słowa, odważnie i suwerennie – realnie tę wolność umacnia. Zdecydowanie staje w obronie dobrego imienia Polski oraz chrześcijańskich i uniwersalnych wartości, na których opiera się cywilizacja europejska. (...) Tworzy przestrzeń duchowej i intelektualnej formacji, a jednocześnie niezależne, fachowe źródło informacji" – napisał prezydent Duda. Wyraził przekonanie, że dobro to – radio, Telewizja Trwam czy Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej – będzie stale pomnażane w duchu wiernej i wytrwałej służby Bogu i Ojczyźnie.

Urodziny Radia Maryja 

Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programu 8 grudnia 1991 r., w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Początkowo audycji przez 14 godzin na dobę mogli słuchać tylko mieszkańcy Torunia i Bydgoszczy oraz okolicznych miejscowości.

Zobacz także

Z czasem Radio Maryja wydłużyło nadawanie do 24 godzin, a jego zasięg objął całą Polskę i rozszerzał się na inne kraje. Od 1998 r. jest dostępne za pośrednictwem Internetu na całym świecie. Redemptoryści stworzyli w Toruniu również m.in. Telewizję Trwam i Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej.

RadioZET.pl/PAP/Twitter