Zamknij

„Polonez równości” na studniówce. Maturzyści przeciw homofobii [WIDEO]

Redakcja
12.02.2019 15:15
„Polonez równości” na studniówce. Maturzyści przeciw homofobii [WIDEO]
fot. screen YouTube

Maturzyści z I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego „Bednarska” w Warszawie przeciw homofobii i dyskryminacji. W czasie tegorocznej studniówki zatańczyli poloneza w parach jednopłciowych na znak solidarności ze swoimi rówieśnikami LGBT+.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

„Studniówka jest szczególnym momentem, ale niestety nie dla każdego. Chcemy, aby ta chwila była tak samo piękna dla wszystkich” – mówią maturzyści w filmie Michała Marczaka, dokumentującym ich akcję „Polonez równości”.

Na znak solidarności ze swoimi rówieśnikami LGBT+ tradycyjnego poloneza na balu studniówkowym uczniowie postanowili zatańczyć w parach jednopłciowych, niezależnie od własnej orientacji seksualnej.

Z pomocą przyszły stowarzyszenie „Miłość Nie Wyklucza”, Fundacja Wolontariat Równości i marka Ben&Jerry's, które wspólnie działają na rzecz równości osób LGBT+.

Pomysł od początku wspierała też dyrekcja szkoły.

– Od lat staramy się traktować uczniów podmiotowo, kształtować w nich postawy w kontrze do nienawiści i wykluczenia społecznego, a co najważniejsze, dać im poczucie bezpieczeństwa oraz poszanowania godności człowieka. Kiedy więc zdecydowali, że chcą wesprzeć osoby LGBT+, wiedzieliśmy, że powinniśmy im w tym pomóc – mówi Wanda Łukczak, dyrektorka I SLO Bednarska w Warszawie, cytowana przez portal Wirtualne Media.

Jak dodaje, ma nadzieję, że w ten sposób uczniowie LGBT+ poczują się bezpieczni i akceptowani.

Zobacz także

Badania Kampanii Przeciw Homofobii pokazują, że aż 7 na 10 nastolatków LGBT+ boryka się z depresją i myślami samobójczymi. To właśnie w szkołach najczęściej spotyka ich przemoc ze strony rówieśników.

RadioZET.pl/Wirtualne Media/Wysokie Obcasy/JŚ