Zamknij

Polska musi wprowadzać nowe liczniki energii

Redakcja
24.09.2017 21:48
Polska musi wprowadzać nowe liczniki energii
fot. Wojciech Strozyk/REPORTER

Do końca 2020 roku co najmniej 80 procent liczników energii elektrycznej musi zostać wymienionych na liczniki inteligentne. Dla europejskich państw przykładem jest Estonia, w której ponad 97 proc. liczników w tym kraju to urządzenia inteligentne. 

Zagłosuj

Czy posiadasz inteligentny licznik energii?

Liczba głosów:

Na zmianach zyskają głównie przedsiębiorstwa. Inteligentne liczniki ułatwią im dostęp do informacji na temat zużycia energii. Od 2012 roku w bazie danych krajowego rynku energetycznego przechowywane są umowy oraz dane pomiarowe.

Cyfrowe liczniki prądu zawyżają zużycie. Przeczytaj więcej na Radio ZET Technologia. 

- Inteligentny system opomiarowania i przekazywania informacji do bazy danych pozwala przedsiębiorcom na dokładną analizę zużywanej energii - mówi w rozmowie z MarketNews24 Maciej Kowalski, członek zarządu Enefit sp. z o.o., która jest częścią estońskiej grupy Eesti Energia.

Zobacz także

Co zmiana oznacza dla odbiorcy prądu? Każda osoby uzyska dostęp do danych na temat konsumpcji energii w ujęciu miesięcznym, tygodniowym, a nawet godzinowym. W Estonii z tego rozwiązania korzysta każdego miesiąca blisko 25 000 obywateli. 

W Polsce trwa dyskusja o powstaniu centralnego systemu wymiany informacji w zamian planowanego centralnego operatora pomiarów. Mimo że część liczników została wymieniona, operatorzy nie przekazują klientom informacji np. na temat godzinowego zużycia.

RadioZET.pl/MarketNews24/DG