Zamknij

Rewolucja od 1 września. Tego przedmiotu nie będzie w tym roku? "To absurd"

19.08.2021 16:42

Powrót do szkół, według najnowszych ustaleń Ministerstwa Edukacji i Nauki, ma nastąpić w formie stacjonarnej. MEiN przygotowało nowe wytyczne dotyczące lekcji w czasie pandemii. Część ograniczeń dotycząca zajęć wychowania fizycznego sprawia, że tego przedmiotu w praktyce nie będzie. - To niezrozumiałe - komentują nauczyciele w rozmowie z portalem RadioZET.pl.

korytarz w szkole
fot. Grzegorz Bukala/REPORTER

Przemysław Czarnek utrzymuje, że uczniowie wrócą do nauki 1 września w trybie stacjonarnym. Rząd już w sierpniu przygotował wytyczne, które mają zapewnić dzieciom bezpieczny powrót do szkół w dobie koronawirusa. Chodzi m.in. o obowiązek noszenia maseczek na terenie szkoły, zachowywanie higieny oraz dystansu.

Powrót do szkół. Nowe wytyczne dotyczące lekcji WF-u

Najwięcej problemów mogą sprawić zajęcia WF-u, podczas których uczniowie mają ze sobą bezpośredni kontakt. Zgodnie z nowymi wytycznymi Ministerstwo Edukacji i Nauki zaleca "korzystanie z boiska szkolnego oraz pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły". "Należy unikać wyjść grupowych i wycieczek do zamkniętych przestrzeni z infrastrukturą, która uniemożliwia zachowanie dystansu społecznego" - informuje MEiN.

Część zaleceń jednak wydaje się kontrowersyjna i trudna do wdrożenia. Według nowych zasad przygotowanych dla szkół przez MEiN "podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy zrezygnować z ćwiczeń i gier kontaktowych". Zamiast nich resort rekomenduje wyjście do parku, lasu czy na tereny zielone "z zachowaniem dystansu od osób trzecich oraz zasad obowiązujących w przestrzeni publicznej".

Pani Hanna, która uczy WF-u w jednej z warszawskich szkół podstawowych, uważa, że wytyczne MEiN będą trudne do wdrożenia, jeśli nie niewykonalne. Plany uczniów i kadry może pokrzyżować chociażby pogoda i ulewne deszcze. Wtedy nie ma mowy o wyjściu na boisko, nie mówiąc o spacerach. A i tu pojawia się problem.

- Przepisy są sprzeczne. Spacer do parku to wycieczka wymagająca wypełnienia karty wycieczki, m.in. celu, opisu i trasy, a także podpisów minimum jednego dodatkowego opiekuna oraz zatwierdzenia dyrektora - mówi w rozmowie z portalem RadioZET.pl. A te trzeba uzyskać z tygodniowym wyprzedzeniem.

"Brak gier zespołowych to absurd"

Zdaniem nauczycielki nie do końca zrozumiałe są także zalecenia dotyczące utrzymywania dystansu. - Brak gier zespołowych czy zakaz przebywania na sali gimnastycznej to absurd, skoro dzieci siedzą obok siebie w ławkach czy na obiedzie albo trzy klasy spotykają się razem w przebieralni - kontynuuje nauczycielka. I dodaje, że powinniśmy umożliwić uczniom korzystanie z lekcji WF-u na starych zasadach lub wprowadzić całkowicie naukę zdalną.

Nowe wytyczne dotyczące zasad zachowywania dystansu dziwią także nauczyciela WF-u pana Michała. - Do tej pory pracowaliśmy na normalnych zasadach, dzieci współpracowały w parach, trójkach, czwórkach, nie było z tym żadnego problemu. Nikt nie przeprowadził żadnych badań, że to było przyczyną rozprzestrzeniania się COVID-19 - ocenia.

Według rozmówcy RadioZET.pl w sporcie drużynowym nieodzowny jest element kontaktu między zawodnikami. Pan Michał jest w stanie zorganizować zajęcia tak, by uczniowie nie mieli bezpośredniego kontaktu, jednak - jak mówi - decyzja MEIN jest dla niego niezrozumiała. - Dzieci więcej czasu spędzają ze sobą w klasach lekcyjnych na mniejszej przestrzeni niż na lekcji wychowania fizycznego - dodaje.

Pozostaje także kwestia otyłości wśród uczniów. Na początku tego roku Przemysław Czarnek zapowiedział program, którego celem mają być rozszerzone lekcje wychowania fizycznego. Czy spacery pomogą poprawić kondycję fizyczną wśród najmłodszych? - Boiska i parki są ok, dla lekkiej atletyki, ale dzieci lubią gry zespołowe. Spacery i rower mają po szkole - kwituje pani Hanna. - Uważam, że przy obecnej tendencji do otyłości młodych osób zabronienie uprawiania sportu i lekcji wychowania fizycznego w normalnym wymiarze nie jest dobrą decyzją - podsumowuje pan Michał.

loader

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl