Zamknij

Radio ZET: Rosja może zakręcić Polsce kurek z gazem. W piątek mija termin ultimatum

22.04.2022 07:33

W piątek Rosja może zakręcić Polsce kurek z gazem. Jutro właśnie upływa termin, jaki Moskwa dała Polsce na przestawienie się na płatności za gaz wyłącznie w rublach – ustalił dziennikarz śledczy Radia ZET Mariusz Gierszewski.

Władimir Putin
fot. PAP/EPA

Pod koniec marca Władimir Putin podpisał dekret, który – zagranicznym kontrahentom z państw "nieprzyjaznych" – nakazuje od 1 kwietnia za gaz płacić w rublach. Zawarte w umowach gazowych terminy dawały Polsce jeszcze 3 tygodnie na odniesienie się do rosyjskiego warunku. Polska, tak jak inne kraje Unii Europejskiej, odrzuciła żądanie Moskwy. Musimy więc liczyć się z tym, że od jutra Rosja może wstrzymać dostawy gazu.

Rosja może zakręcić Polsce kurek z gazem

Według informacji nieoficjalnych Radia ZET Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo jest przygotowane na różne scenariusze. W PGNiG już od lutego gromadzono zapasy gazu i magazyny są zapełnione w ponad 60 procentach.

Ponadto Polska może kupować gaz z Niemiec. Na początku maja zostanie też uruchomiony łącznik gazowy z Litwą, który będzie umożliwiał dostarczanie do Polski gazu z litewskiego gazoportu w Kłajpedzie, a do gazoportu w Świnoujściu – od czasu jego uruchomienia – przypłynęło już 150 tankowców ze skroplonym gazem LNG.

Ewentualny spadek ciśnienia w rurociągu z Rosji jako pierwszy może odnotować Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System.

RadioZET.pl