Zamknij

Rozbito gang notariuszy. Wyłudzali nieruchomości od osób starszych

Redakcja
23.05.2018 14:44
Ziobro
fot. PAP

Zatrzymano pięciu notariuszy podejrzanych o przestępstwa związane z udzielaniem lichwiarskich pożyczek i wyłudzaniem nieruchomości od mieszkańców Gdańska — poinformował w środę minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

Podczas konferencji prasowej w Gdańsku minister podkreślił, że zatrzymani popełnili przestępstwa „niezwykle naganne i moralnie obciążające sprawców”.

— Zatrzymano pięciu notariuszy podejrzanych o szereg przestępstw związanych z wyłudzaniem nieruchomości od mieszkańców Gdańska — i nie tylko — przez grupy przestępcze, które parały się udzielaniem lichwiarskich pożyczek, a tak naprawdę w ukartowany sposób przejmowały od nieświadomych tego pokrzywdzonych dorobek całego życia pod pretekstem udzielanych pożyczek — wskazał Ziobro.

Notariusze mieli wykorzystywać osoby starsze, bezradne, często w trudnym położeniu, które podpisywały akty notarialne w pełnym zaufaniu do prawników, a potem lądowały na bruku.

Minister oznajmił, że sprawą od dłuższego czasu zajmowała się Prokuratura Okręgowa w Gdańsku. — Były też zatrzymania i realizacje. Po raz pierwszy zastosowano w tym śledztwie wprowadzoną instytucję konfiskaty rozszerzonej — zaznaczył Ziobro.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/LK/MP