Zamknij

Sędziowie wracają do pracy po decyzji TSUE. Prof. Gersdorf: życie jest piękne!

Redakcja
22.10.2018 11:00
Sędziowie wracają do pracy po decyzji TSUE. Prof. Gersdorf: życie jest piękne!
fot. M.Grochocki/East News

Troje sędziów Sądu Najwyższego, którzy w świetle nowych przepisów ustawy o SN zostali odesłani na emerytury, w poniedziałek powróciło do pracy. W piątek postanowienie o zawieszeniu tych przepisów wydał Trybunał Sprawiedliwości UE. Sędziów witali Obywatele RP.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W poniedziałek rano przed Sądem Najwyższym około 30 Obywateli RP zgromadziło się przed wjazdem na parking, by powitać sędziów odesłanych na emerytury, którzy przyszli do pracy. Przynieśli ze sobą transparenty z napisami: „Wolne sądy”, „Nie zamachom PiS na sądy”, kartki z napisem „Konstytucja”, flagi Obywateli RP i flagi unijne.

W poniedziałek rano do SN przybyli sędziowie: Małgorzata Gersdorf, Krzysztof Rączka i Stanisław Zabłocki.

– Chcę podziękować, bo to dzięki obywatelom, w jakimś sensie, na razie jesteśmy wygrani. Zobaczymy, co będzie potem, ale na razie jest dobrze. Życie jest piękne – powiedziała sędzia Gersdorf.

Pytana przez dziennikarzy, czy jej zdaniem konieczna będzie zmiana ustawy o Sądzie Najwyższym, odpowiedziała, że jeśli chodzi o nią, nigdy nie była konieczna. A sędzia Krzysztof Rączka dodawał:

– Teraz o tym nie myślimy, teraz chcemy uporządkować sytuację, która jest. […] Mówiąc szczerze, byłem pewien, że takie będzie postanowienie – powiedział sędzia Rączka o decyzji TSUE.

Postanowienie TSUE

Trybunał Sprawiedliwości UE zdecydował w piątek o zastosowaniu tzw. środków tymczasowych i zawieszeniu stosowania przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym. TSUE przychylił się w pełni do wniosku Komisji Europejskiej w tej sprawie. Chce by sędziowie, którzy w świetle nowych przepisów już zostali wysłani na emerytury, byli przywróceni do orzekania.

Zobacz także

Sędzia Zabłocki postanowienie Trybunału skomentował w sobotę na swoim profilu na Facebooku:

„Postanowienie wiceprezesa Trybunału znajduje zastosowanie z mocą wsteczną do sędziów Sądu Najwyższego, których te przepisy dotyczą” – podkreślono w decyzji. Wstrzymane ma również być mianowanie nowych sędziów na miejsca tych, którzy zostali wysłani na emeryturę oraz powołanie nowego prezesa SN.

RadioZET.pl/PAP/JŚ

C