Zamknij

Sekretarz generalna ONR na konferencji neonazistów? Organizacja odmówiła udziału

31.07.2019 18:07
Sekretarz generalna ONR na konferencji neonazistów? Organizacja odmówiła udziału
fot. OMZRiK/Twitter/Printscreen

Skrajnie nacjonalistyczne i neonazistowskie ugrupowania z całej Europy spotkają się 10 sierpnia na konferencji w Lizbonie – informuje m.in. Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Na plakacie zapowiadającym wydarzenie, który opublikowali organizatorzy, znalazło się także zdjęcie Adrianny Gąsiorek- sekretarz generalnej ONR. Jak się jednak okazało, polska organizacja odmówiła udziału w konferencji.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Sekretarz generalna ONR miała również wygłosić przemówienie. Początkowo, o udziale przedstawicielki Obozu Narodowo-Radykalnego w tym przedsięwzięciu poinformowano za pomocą mediów społecznościowych - sekretarz generalna sama opublikowała wideo, zapowiadające jej udział w konferencji. Przekazał je dalej na Twitterze również sam inicjator wydarzenia, Mario Machado. Sprawę nagłośnił także Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

Jak się okazało, ONR odmówił uczestnictwa w ogólnoeuropejskim spotkaniu.

"Od przeszło tygodnia informujemy, że nasza organizacja nie weźmie udziału w konferencji. Zostaliśmy zaproszeni jako jedni z pierwszych prelegentów, po informacji, kto jeszcze ma przemawiać, zrezygnowaliśmy z uczestnictwa" - przekazała portalowi RadioZET.pl przedstawicielka ONR.

Zobacz także

Konferencja ugrupowań neonazistowskich

Chodzi m.in o "Die Rechte”, którego reprezentantem w Lizbonie będzie Mattias Deyda. Przewodniczącym tego ugrupowania jest Christian Worch, który m.in. organizował marsze upamiętniające znanego hitlerowskiego zbrodniarza, Rudolfa Hessa. Sama „Die Rechte” jest partią neonazistowską, która do tej pory organizuje pochody na terenie Niemiec.

Zlot neonazistów jest inicjatywą Portugalczyka, Mario Machado. Mężczyzna ten kieruje ruchem "Nova Ordem Social”, który pod nacjonalistycznym płaszczykiem propaguje neonazizm. Jest również założycielem neonazistowskiego ugrupowania „Hammerskins Nation”. Ma na swoim koncie wiele wyroków, nawet za czyny ze skutkiem śmiertelnym. Machado wielokrotnie fotografowany był podczas wykonywania gestu „hailowania”. Na przedramieniu ma wytatuowaną swastykę.

Oprócz  Mattiasa Deyda i Mario Machado, udział w wydarzeniu wezmą Hiszpan Josele Sanchez, Francesca Rizzi z Włoch, a także Błagowest Asenow z Bułgarii. Na konferencji obecny będzie również m.in. Francuz Yvan Benedetti.

Portugalski neonazista skazany za pobicie ze skutkiem śmiertelnym

W 1997 roku wobec Machado orzeczono karę 4 lat i 3 miesięcy więzienia, za udział w pobiciu ze skutkiem śmiertelnym. Uczestniczył w napadzie na czarnoskórego Portugalczyka.

Zobacz także

Kiedy wyprowadzano go z sali sądowej po zakończeniu jednego z procesów ( Machado karany był także wcześniej – jeszcze jako przywódca „Hammerskins”- za szerzenie propagandy rasistowskiej, ksenofobicznej i antysemickiej) w obecności kamer krzyczał, że to "proces polityczny” i że "to czarni powinni iść do więzienia”. Podnosił rękę w hitlerowskim pozdrowieniu i wykrzykiwał rasistowskie hasła.

Zobacz także

Z kolei w 2007 roku dostał 7 miesięcy więzienia za nielegalne posiadanie broni. Sąd skazał go a 2016 roku za 7 lat pozbawienia wolności za porwanie i kradzież.

 

RadioZET.pl/Facebook/Twitter/wprost.pl/OMZRiK