Zamknij

Kolejne plaże zamknięte. Sinice szybko rozprzestrzeniają się w Bałtyku

29.06.2021 18:33

Dwanaście nadmorskich kąpielisk zostało zamkniętych z powodu zakwitu sinic – poinformował we wtorek Główny Inspektorat Sanitarny. Obowiązuje tam absolutny zakaz wstępu do wody. Niewykluczone jest zamknięcie kolejnych plaż, bo sinice szybko się rozprzestrzeniają. Sanepid ostrzega, że kąpiel w takim miejscu może być bardzo niebezpieczna dla zdrowia.

Zakwit sinic - zdjęcie ilustracyjne
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Sinice w Bałtyku stanowią zagrożenie na dwóch kąpieliskach w Gdyni (plaże w Redłowie i Śródmieściu), ośmiu w Sopocie (plaże przy Hotelu Sopot-Beach Club, Hotelu Haffner-Esentra, plaża Kamienny Potok-Koliba, Park Północny I, Park Północny II, K22, Łazienki Południowe I oraz plaża 32A-33), a także w Stegnie (plaża Stegna II) i Krynicy Morskiej (Kąpielisko Morskie "Krynica Morska - Bulwar Słoneczny 1").

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzegł, że sinice w trakcie zakwitu mogą produkować groźne toksyny. Obowiązuje wtedy zakaz wstępu do wody. Nie wolno też poić nią zwierząt domowych ani podlewać warzyw.

Sinice w Bałtyku 2021. GIS zamknął 12 kąpielisk, ostrzega przed toksynami

Sinice w czasie zakwitu mogą być bardzo groźne dla zdrowia. Wśród objawów zatrucia wymienionych na stronie GIS-u są:

  • wysypka na skórze,
  • swędzenie i łzawienie oczu,
  • wymioty,
  • biegunka,
  • gorączka,
  • bóle mięśni i stawów

Sinice wydzielają m.in. hepatotoksyny, które szkodzą wątrobie. Nawet niewielkie ich dawki w wodzie pitnej wywołują u ludzi przejściowe zaburzenia żołądkowe, jelitowe czy wątrobowe. Wśród objawów zatrucia są też wysypka, gorączka, wymioty czy biegunka. Zdarzają się też ostre uszkodzenia wątroby. Toksyny sinicowe z tej grupy przyśpieszają też rozwój guzów nowotworowych.

Inna grupa groźnych toksyn wydzielanych przez sinice to neurotoksyny sinicowe odpowiedzialne za zaburzenia funkcjonowania układu nerwowo-mięśniowego. „W krótkim czasie po zatruciu występują objawy w postaci drżenia mięśni, zachwiania równowagi oraz dolegliwości brzuszne” - czytamy na stronie GIS-u. Neurotoksyny sinicowe mogą wywołać konwulsje i doprowadzić do śmierci wskutek uszkodzenia mięśni oddechowych.

W wodzie po zakwicie sinic mogą też znajdować się dermatotoksyny. Wywołują one choroby skóry. „Objawy w postaci swędzenia skóry, pieczenia, obrzęku czy zaczerwienienia pojawiają się po kilku godzinach od kąpieli w wodzie zawierającej te toksyny” - ostrzega Główny Inspektorat Sanitarny.

Co robić po kontakcie z wodą zanieczyszczoną sinicami?

Sanepid zaznacza, aby nie mylić sinic z makroglonami, które mogą unosić się przy powierzchni wody w strefie brzegowej jezior czy Bałtyku. Często fale wyrzucają na brzeg plaż te zielone maty, które choć nie wyglądają estetycznie i w wyniku rozkładu przez bakterie mogą wydzielać nieprzyjemny zapach, to same nie są szkodliwe i nie są źródłem toksyn.

Po kontakcie z wodą zanieczyszczoną sinicami należy spłukać ciało chłodną wodą. Konieczne jest też zdjęcie zanieczyszczonego stroju kąpielowego lub wypranie odzieży. Należy też skonsultować się z lekarzem lub poprosić o pomoc medyczną osoby przeszkolonej w ratownictwie.

loader

RadioZET.pl/sk.gis.gov.pl/tvn24.pl/oprac. AK