Zamknij

Szczyt trzeciej fali pandemii równo za miesiąc? Lekarz: liczba zakażeń wzrośnie

26.02.2021 12:26
Szczyt trzeciej fali pandemii równo za miesiąc? Lekarz: liczba zakażeń wzrośnie
fot. STEFAN MASZEWSKI/REPORTER

Szczyt trzeciej fali epidemii wypadnie około 20-25 marca – powiedział prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski. Lekarz stwierdził, że wzrost liczby zakażeń można ograniczyć szybko nawet o 70 procent, ale wymagałoby to odpowiedzialności społecznej.

  • Wyniki z ostatnich trzech dni to taka stabilizacja początku trzeciej fali. Czekają nas jeszcze 3-4 tygodnie wzrostów – stwierdził dr Sutkowski
  • Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dodał, że według niego średnia liczba zakażeń na dobę wyniesie ok. 12 tysięcy
  • 70 procent obecnych zakażeń możemy szybko zredukować bez restrykcji. Wystarczy odpowiedzialność - ocenił Sutkowski

Trzecia fala epidemii będzie miała szczyt za ok. miesiąc – stwierdził dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, w rozmowie z PAP. Dodał, że wyniki z ostatnich trzech dni to "stabilizacja początku trzeciej fali". Według lekarza liczba zakażeń będzie rosła jeszcze przez 3-4 tygodnie. - Pewnie dojdziemy do poziomu średniej zakażeń na dobę (w ujęciu tygodniowym) na poziomie ok. 12 tysięcy przypadków. To jednak cały czas tylko forma wróżenia. W tym sensie, że nasze zachowania mogą wiele zmienić. 70 procent obecnych zakażeń możemy szybko zredukować bez restrykcji. Wystarczy odpowiedzialność - ocenił Sutkowski.

Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych stwierdził, że szczyt trzeciej fali epidemii będzie 20-25 marca. - Źle się dzieje, że nie mamy tylu szczepionek, ile byśmy chcieli. Baliśmy się w grudniu i styczniu o zainteresowanie szczepieniami. Dziś problemem są niedobory preparatu - stwierdził Sutkowski.

Lekarz podkreślił jednak, że w obecnej sytuacji można znaleźć też pozytywy. Jednym jest zaszczepienie dwoma dawkami ponad miliona Polaków, a drugim to, że jego zdaniem, z wirusem naturalnie zetknęło się 8-10 milionów osób. -To pozytywy, które powinny wpłynąć na niższą skalę zakażeń. Wśród negatywów są niewystarczające liczby szczepionek oraz nieodpowiedzialność części osób - dodał.

Trzecia fala epidemii. „Wiele osób z Warmii i Mazur pracuje w Wielkiej Brytanii”

Sutkowski stwierdził, że za wzrost liczby zakażeń na Warmii i Mazurach może odpowiadać migracja. - Wiele osób z tego terenu pracuje w Wielkiej Brytanii. Do tego sporo osób z innych części Polski ma tam swoje domki wypoczynkowe. Migracja ludzi była więc bardzo duża, co mogło przyczynić się do wybuchu mocniejszej fali epidemii.

Lekarz dodał też, że w mniejszych miejscowościach w tym regionie wiele osób nie przestrzega obostrzeń. - Na wsiach do dziś wiele osób nie chce mieć z tą epidemią nic wspólnego. Nie chcę generalizować, że przestrzeganie obostrzeń jest na niskim poziomie u wszystkich. Wiele osób jednak nie dostosowuje się do rygorów - powiedział Sutkowski.

Koronawirus w Polsce. W piątek ponad 11 tys. zakażeń

Badania laboratoryjne potwierdziły 11 539 nowych zakażeń koronawirusem. Najwięcej na Mazowszu - ponad 2 tys. To o 603 chorych mniej niż dzień wcześniej i o 2 762 więcej niż w piątek w ubiegłym tygodniu - poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia.

RadioZET.pl/PAP