Zamknij

Chcą ustawą zakazać marszów równości. Fundacja Kai Godek ze wsparciem księży

16.09.2020 18:57
Stop LGBT, kościół wspiera Kaję Godek
fot. Maciej Luczniewski/REPORTER

Trwa zbiórka podpisów pod ustawą Stop LGBT, która ma zakazać Marszów Równości. W inicjatywę zaangażowali się księża z całej Polski, ale biskupi są podzieleni – informuje „Gazeta Wyborcza”.

Ustawa Stop LGBT to inicjatywa fundacji Życie i Rodzina, założonej przez aktywistkę antyaborcyjną Kaję Godek. Chce ona ustawowego zakazu organizowania w Polsce manifestacji, na których propaguje się związki osób tej samej płci.

By projekt w ogólne znalazł się w Sejmie musi zyskać poparcie ponad 100 tysięcy obywateli. Jak podaje „Wyborcza”, aktywistka może liczyć na nieocenione wsparcie Kościoła.

Kościół wspiera fundację Kai Godek. Chcą ustawowo zakazać marszów równości

Na początku września bp Artur Miziński, sekretarz generalny Episkopatu, wysłał w tej sprawie pismo do wszystkich biskupów diecezjalnych. Przypomniał, że biskupi mogą umożliwić zbieranie podpisów pod projektem na terenach kościelnych. Poprosił ich o „rozważenie ewentualności przychylnego podejścia do tej sprawy - pisze dziennik.

Zobacz także

Jednak biskupi nie są w tej kwestii jednomyślni. - W sprawie zbierania przed kościołami podpisów pod tym projektem są podzieleni - informuje „GW”.

Na poparcie projektu ustawowego zakazu marszów równości zgadza się metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda. „I takie podpisy są zbierane” – przekazała dziennikowi tamtejsza kuria. Z kolei "uznaniowe postępowanie proboszczów" w tej sprawie przewiduje się w diecezji bielsko-żywieckiej .

Zobacz także

Część biskupów przeciwna projektowi

Sprzeciw wobec projektu wyraził z kolei metropolita lubelski Stanisław Budzik. „Teren kościelny powinien być wolny od wszelkiej aktywności politycznej i zachować swój sakralny charakter” – przekazał ks. dr Adam Jaszcz, wicekanclerz lubelskiej kurii. Inicjatywy nie wspierają też metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz oraz abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński i prymas Polski.

RadioZET.pl/Wyborcza.pl