Zamknij

Wakacyjne podwyżki w sklepach i na stacjach paliw

Redakcja
17.07.2018 08:31

Benzyna, masło, mięso, owoce i warzywa – za te produkty musimy zapłacić w lipcu więcej. Jak podał „Super Express”, cena masła zwiększyła się o 9 procent, a wołowina jest najdroższa od 15 lat.

Wakacyjna podwyżka. Wyższe ceny produktów i paliw
fot. Matuska/Pixabay, Alpha/Flickr/CC BY-SA 2.0, Jules/Flickr/CC BY 2.0, AliceKeyStudio/Pixabay

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

 

Zdaniem dziennika średnia cena za 200-gramową kostkę masła to 6 zł, a w niektórych rejonach Polski nawet 8 zł. Prawie rok temu ceny tego produktu gwałtownie wzrosły m.in. przez spekulacje na rynkach towarowych.

Na jesieni ceny za masło mogą podskoczyć do 10 zł za kostkę. Wpływ na to może mieć susza, która przez ostatnie tygodnie spowodowała gorsze plony wśród nie tylko polskich rolników.

Zobacz także

W górę poszły również ceny mięsa – zarówno drobiowego, jak i wołowego. Średnia cena w lipcu za kilogram kurczaka to 6,92 zł (o 53 gr więcej niż w maju), a wołowiny to wydatek 26,15 zł (o 5,16 zł więcej niż w maju). Jeszcze na początku tego miesiąca dziennik „Rzeczpospolita” alarmował, że wołowina osiągnęła historyczną podwyżkę, największą od 15 lat.

Wzrosły także ceny owoców i warzyw. Szczególnie papryki (z 9,80 do 13,99 za kilogram) i cytryn (z 7,50 na 9,02 zł z kilogram).

Zobacz także

Na większe wydatki muszą się przygotować również kierowcy. Średnia cena za litr benzyny 95 PB osiągnęła w lipcu 5,09 zł. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego ceny paliw do prywatnych samochodów były w czerwcu wyższe o 15,2 proc. w porównaniu z czerwcem 2017 roku oraz o 1,1 proc. wobec maja tego roku.

To może być jeszcze nie koniec podwyżek na stacjach paliw. Na światowych rynkach ropa wciąż drożeje, a wzrost napięcia pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Iranem grozi blokadą Cieśniny Ormuz w Zatoce Perskiej.

To przez nią odbywa się co najmniej 20 proc. światowego transportu „czarnego złota”. Jej zamknięcie oznaczałoby gwałtowny wzrost cen paliw nie tylko w Polsce.

Zobacz także

RadioZET.pl/Super Express/PAP/PTD