Zamknij

Wyjątkowe znalezisko na stacji metra Zacisze. Może mieć 20 tys. lat

15.04.2020 13:27
Budowa metra
fot. Metro Warszawskie

Przed Wielkanocą na budowie nowego odcinka linii metra M2 natrafiono na szczątki zwierzęcia. Okazało się, że pochodzą one sprzed kilkudziesięciu tysięcy lat. To kawałek żuchwy należący prawdopodobnie do słonia leśnego. Kość trafiła do badań w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie.

Przed świętami w trakcie budowy stacji metra Zacisze, budowlańcy natrafili na fragment kości. Liczy ona około 40 centymetrów.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Budowa metra linii M2: znaleziono szczątki słonia leśnego

"Prawdopodobnie jest to młody osobnik słonia leśnego sprzed 20 tys. lat. Jednak dokładnie będziemy mogli to określić po badaniach laboratoryjnych" – powiedział dr Wojciech Borkowski wicedyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie.

Zobacz także

Na kości zachował się ząb trzonowy. Oznacza to, że archeologom może uda się ustalić, czym żywiło się zwierzę. Cenne znalezisko zostało odkryte także w trakcie budowy stacji Płocka. Odkopano tam kilka kości należących do prehistorycznej samicy słonia leśnego. Kopię wykopanych fragmentów można oglądać w gablocie umieszczonej na nowej stacji metra.

kość 2
fot. Metro Warszawskie
kość 1
fot. Metro Warszawskie

RadioZET.pl/Metro Warszawskie