Zamknij

Wirus H5N8 wykryty w Polsce. Sopot w strefie zagrożenia

28.02.2021 08:49
Ptasia grypa
fot. GERARD/REPORTER

Powiatowy lekarz weterynarii w Gdyni wydał w sobotę rozporządzenie, w którym zakwalifikował Sopot jako obszar zagrożony wystąpieniem ptasiej grypy – poinformowała rzeczniczka sopockiego magistratu Izabela Heidrich.

Sopot obszarem zagrożonym wystąpieniem ptasiej grypy. Urzędnicy apelują do mieszkańców o niezbliżanie się do ptaków, niedokarmianie ich, a do hodowców o stosowanie się do wszystkich przekazywanych wytycznych. Wszystkie nakazy i zakazy określone w rozporządzeniu obowiązują do czasu ich uchylenia.

– Znalezienie martwego ptaka należy pilnie zgłosić dyżurnemu straży miejskiej, dzwoniąc pod numer telefonu 986 lub 58-521-38-50 – podała rzeczniczka sopockiego magistratu Izabela Heidrich. Dodała, że przy wejściach na plaże, w okolicy mola i na wjazdach do miasta montowane są żółte tablice ostrzegawcze. O zagrożeniu informować będą także patrole straży miejskiej.

Wirus H5N8 wykryty w Polsce

W połowie lutego w okolicach Swarzewa i we Władysławowie znaleziono martwe łabędzie. Powiatowy lekarz weterynarii w Pucku potwierdził u zwierząt zakażenie ptasią grypą.

Obecność wirusa H5N8 stwierdzono także u ptaków w parku Miejskim im. Majkowskiego w Wejherowie. Patogen wykryto też u łabędzi niemych na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP

C